DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, muhalefet partilerinin gündeminde olan üçüncü ittifak tartışmalarına ilişkin net konuştu. Babacan, HDP’ye açılan kapatma davasına tepki göstererek “Her dönemde kısa süreli kahramanlıklar. İyi halt ettiniz” dedi.

Babacan üçüncü ittifak hakkında net konuştu, HDP’nin kapatılması davasına tepki gösterdi

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gazeteci Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtladı. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Babacan, üçüncü ittifak tartışmalarına değindi. Babacan, "Altılı masada otururken başka alternatifi konuşmayı etik bulmayız."dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı Direnişi sırasında 'gözünü kararttığını' söyleyen Babacan, HDP'ye açılan kapatma davasına da tepki gösterdi.

Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun 'ittifak içinde ittifak' çıkışıyla başlayan tartışmalara ilişkin konuştu. Babacan, Altılı masada otururken başka alternatifi konuşmayı etik bulmayız. Altılı masanın tartışması doğal ama güven sarsıcı olmamalı" ifadelerini kullandı.

'HDP'NİN SİYASİ ÇİZGİSİNİN TEMSİL EDİLMESİNİ ÖNEMLİ BULUYORUZ'

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için gösterilecek adayın kriterlerini açıklayan Babacan, "Kapsayıcı, kucaklayıcı ve demokrasiye gönül vermiş olmalı. Bunun dışında bir kriter konuşmadık" dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gezi Parkı Direnişi sırasındaki tavrını eleştiren Babacan, "Erdoğan değişik bir psikolojiye girdi" diyerek bakanların ciddi mücadele verdiğini öne sürdü. Babacan,"Başbakan olan Erdoğan Gezi'de gözünü kararttı, durduramadık. İçeride ciddi mücadele verdik. Bakan olarak ne söylemişim kayıtlarda. Sadece ben değil bakanların neredeyse tamamı durduramadık." ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) siyasi çizgisinin temsil ediliyor olmasını önemli bulduklarını açıklayan Babacan, kapatma davası açılmasına da tepki gösterdi. Babacan, "Zaten geçmişte de bu siyasi çizgi defalarca kapatılmış. Bitmiş mi? Her dönemde kısa süreli kahramanlıklar: İşte biz kapattık! İyi halt ettiniz" şeklinde konuştu.

Babacan, gündemdeki tartışmalara dair şunları söyledi:

"Adayın seçimlerden üç ay önce açıklanması makul bir süre. Aday olacak kişinin güçlendirilmiş parlamenter sistem ve geçiş süreci ile mutabakata imza attıktan sonra aday olması lazım.

ODTÜ'lü protestocu öğrenci gruplarıyla istedikleri zaman görüşmeye hazırız. Eleştirdikleri konularla ilgili hafızayı, konuşarak tazeleyelim.

Kur Korumalı Mevduat sisteminin maliyeti korkunç olacak. Emekli maaş ve asgari ücreti de mevduatlar gibi dövize endeksleyin de görelim.

Yerel yönetimler üzerindeki İçişleri Bakanı ve Bakanlığı'nın vesayetini kaldıracağız. Mahkeme kararlarını esas alacağız. "