birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 11.10.2020 19:41

Babacan: Yönetim yeniden Kürt Sorunu yaratıyor

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Batman İl Kongresinde konuşan Genel Başkan Ali Babacan, hükümetin ve ortaklarının yeniden Kürt sorunu yarattığını söyledi. Pandemi ile ilgili rakamların da gerçeği yansıtmadığını söyleyen Babacan, hükümetin pandemi politikasını eleştirdi.

Babacan: Yönetim yeniden Kürt Sorunu yaratıyor

Partisinin Batman İl Binasının açılışını yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, daha sonra il kongresine katıldı.

Kongrede bir konuşma yapan Babacan, Sağlık Bakanının açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Babacan, “Türk Tabipleri Birliği aylarca sayıların yanlış olduğunu söyledi. “Bunları 5 ile 10 ile çarpın” diye feryat ediyordu ama hükümet hastalıkla mücadele edeceğine hakikati söyleyen doktorlarla mücadele etti, onları susturmaya çalışmayı tercih etti. Hükümetin küçük ortağı Tabipler Birliği'ni ihanetle suçladı, kapatılsın dedi. Zaten beğenmedikleri bir fikirle karşı karşıya kaldıkları zaman ya da açıkları, doğruyu söylemedikleri ortaya çıktığı zaman hemen bir hain yaftası yapıştırıyorlar maalesef. Şu anda hükümete kalırsa ülkenin yarısı hain damgası yedi. Sonra ne oldu Türk Tabipleri Birliği aslında doğru söylüyormuş. Hükümet aylardır gerçek sayıları gizliyormuş. Halkımızın sağlığı onların çıkarlarına uymuyormuş. Kandırma gerekçesine ulusal çıkar bile dedi bu hükümet. Ulusal çıkarlar söz konusu ise rakamlarda doğruyu söyleyemeyebiliriz. Bu salgın hastalıktan halkımız hayatını kaybediyor. Bunun şakası yok, bundan daha büyük ulusal çıkar olamaz. Bu ülkenin halkının vatandaşının sağlığından daha büyük bir ulusal çıkar olamaz” dedi.

KAYYUMLARA TEPKİ

Kayyum atamalarını da eleştiren Babacan, “Bu Hukuksuz uygulamalar karşısında hep beraber, dimdik ayakta olmak zorundayız. Hangi parti olursa olsun bir hukuksuzluk karşısında Türkiye topyekün itiraz etmelidir. Bugün o parti olur, yarın şu parti olur, öbür gün başka partiye olur. Biz burada ilkeli bir tutum gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Teröre ve şiddete karşı olduklarını vurgulayan Babacan, “Biz devletin, terörü ve terör örgütünü gerekçe gösterip yaptığı her türlü hukuksuz uygulamaya karşıyız. Terör örgütünün de farklı gerekçeleri gösterip uyguladığı şiddete karşıyız. Biz halkımızın hukuksuz baskı politikalarıyla, terör örgütünün baskısı arasında sıkıştırmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Biz demokratik siyaset için buradayız” dedi.

Babacan, hükümetin ve ortaklarının yeniden Kürt sorunu yarattıklarını savunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu yönetim ve bu yönetimin küçük ortakları maalesef Türkiye'de yeniden bir Kürt sorunu oluşturuyor. Özellikle Kürtçeye dönük baskılarda bakıyoruz, yavaş yavaş tekrar geri geliyor. Batman'daki tabela yapbozunu hepiniz izlediniz. Bir devletin uğraştığı şey vatandaşın dilini engellemek olmamalı, böyle bir şey kabul edilemez. Devletin görevi Kürtçeyi Zazaca, Lazcayı engellemek olamaz. Bu topraklarda konuşulan her şey bizimdir zenginliğimizdir. Bir insanın ana dilinin kullanımı ve geliştirilmesi için demokratik bir hukuk devletine yakışan ne var, ne yoksa her türlü çalışmayı yapacağız ve orada cesur adımlar atacağız. Bütün temel hak ve özgürlükler tanınıp yasal ve anayasal güvence bağlanıncaya,her bir vatandaşımızın hak ve özgürlükleri sonuna kadar korununcaya kadar biz bu mücadelenin neferleri olacağız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol