birgün

25° AÇIK

BAE’nin peş peşe ziyaretleri bölgedeki dengeleri etkiledi

BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Tahnun bin Zayed bugün Tahran'a resmi ziyarette bulunacak. Ziyaretin, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad'ın Tahran ziyaretiyle eşzamanlı olması dikkat çekti.

DÜNYA 06.12.2021 08:45
BAE’nin peş peşe ziyaretleri bölgedeki dengeleri etkiledi
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İran'ın başkenti Tahran eş zamanlı olarak Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Danışmanı Tahnun bin Zayed el Nahyan'ı ağırlıyor. İran'ın yarı resmi haber ajansı ISNA dün Tahran'avaran Mikdad'ın ziyaretinin bugün sona ereceğini ve BAE yetkilisi Tahnun bin Zayed'in de bugün Tahran'a resmi ziyaretler kapsamında gideceğini aktardı.


Habere göre, Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad dün İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'la görüştü. Görüşmede, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra ekonomik işbirliği, turizm ve bölgesel konu başlıkları ele alındı. Mikdad'ın görüşme sonrası bugün İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yle bir araya geleceği aktarıldı. Haberde, bugün Tahran'a gidecek olan BAE Güvenlik Danışmanı Tahnun bin Zayed'in de İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şamhani dahil üst düzey yetkililerle görüşeceği belirtildi.

TAHRAN'DAN ÖNCE ANKARA'YA GİTMİŞTİ

BAE yetkilisi Tahnun, Türkiye ile BAE arasında geçtiğimiz haftalarda başlayan 'normalleşme' süreci öncesinde Ankara'ya giden ilk BAE'li yetkililerden biri olmuştu. Abu Dabi Veliaht Prensi ve BAE'nin fiili yöneticisi Muhammed Bin Zayed'in kardeşi de olan Tahnun, 18 Ağustos'ta Ankara'da AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmüştü. BAE birçok ülkeyle aynı anda diplomatik temaslar yürütüyor. Muhammed Bin Zayed, 24 Kasım'da Ankara'ya resmi ziyarette bulunmuş, 3 Kasım'da da Dubai'de Fransa Cumhurbaşkanı Emmaunuel Macron'u ağırlamıştı. Macron'un ziyaretinde aralarında savaş uçaklarının da olduğu yaklaşık 17 milyar dolarlık savunma sanayiini içeren anlaşma imzalanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol