birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 19.07.2021 15:51

Bağcılar Belediyesi’nden AKP’li belediyelere 5.8 milyon TL

AKP'li Bağcılar Belediyesi, AKP’li Bulancak, Malazgirt ve Karaağaçlı Belediyesi’ne toplam 5 milyon 800 bin TL nakdi yardım yaptı; Başkanlığını eski İHH yöneticisi Yılmaz'ın yaptığı Yetim Vakfı’yla da protokol imzaladı.

Bağcılar Belediyesi’nden AKP’li belediyelere 5.8 milyon TL

İSMAİL ARI

AKP’li Bağcılar Belediyesi, 'kardeş belediye' ilan ettiği AKP'li Malazgirt, Karaağaçlı ve Bulancak belediyelerine milyonlarca liralık yardım yaptı. Belediye Meclisi'nden AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla geçen milyonlarca liralık yardım kararlarına CHP'li meclis üyeleri tepki gösterdi.

Giresun'un AKP’li Bulancak Belediyesi, 15 Nisan’da “Yeni belediye hizmet binası dış cephe yapımında kullanılmak üzere nakdi yardım talep etti.” Bağcılar Belediyesi de Bulancak Belediyesi’ne 1 milyon 200 bin TL nakdi yardım yapmaya karar verdi.

Muş'un AKP’li Malazgirt Belediyesi de 15 Haziran’da yol, kaldırım ve istinat duvarı yapımında kullanılmak üzere Bağcılar Belediyesi’nden 3 milyon TL yardım talep etti. Bu yardım talebini de geri çevirmeyen belediye, Malazgirt Belediyesi’ne milyonlarca liralık yardım yaptı.

Muş’un AKP’li Karaağaçlı Belediyesi de Bağcılar Belediyesi’nin yardım yaptığı belediyeler arasında yer alıyor. Karaağaçlı Belediyesi, 30 Haziran tarihinde kanalizasyon ve altyapı işlerinde kullanılmak üzere Bağcılar Belediyesi’nden 1 milyon 600 bin TL nakdi yardım talep etti. Bağcılar Belediyesi, Karaağaçlı Belediyesi’nin de yardım talebini kabul etti.

BAŞKANI ESKİ İHH YÖNETİCİSİ

Bir de AKP’li Bağcılar Belediyesi ile Yetim Vakfı arasında 30 Haziran’da protokol imzalandığı açığa çıktı. Protokolün, “Yetim ve öksüz çocuklar ile annelerine yönelik işbirliği” için imzalandığı açıklandı. Protokol kapsamında AKP'li belediye, Yetim Vakfı ile ortak projeler gerçekleştirecek, büro tahsis edebilecek ve vakfın tanıtımını yapabilecek.

Yetim Vakfı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, vakfın başkanlığını Murat Yılmaz yapıyor. Yılmaz, 27 yıl boyunca İHH İnsani Yardım Vakfı’nda çeşitli görevler üstlendi.

CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ KARŞI ÇIKTI

Bağcılar Belediye Meclisi'nin CHP’li Üyesi Mehmet Tunçer, hem imzalanan protokole hem de milyonlarca liralık nakdi yardımlara tepki göstererek şunları söyledi:

“Bağcılar’da yaşayan vatandaşlardan toplanan vergilerin başka yerlerde harcanması doğru değil. Yetim Vakfı ile imzalanan protokol kapsamında da tam olarak ne yapılacağı ifade edilmemiş. Net olarak protokolün kapsamı belli değil ve muallak ifadeler kullanılmış. Bu yüzden biz hem protokol imzalanmasına hem AKP’li belediyelere nakdi yardım yapılmasına karşı çıktık.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol