birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Bağdat'ta ekim gösterileri başladı: Yeşil Bölge'ye giden yollar trafiğe kapatıldı

Bağdat'ta, hükümet karşıtı eylemlerin 3. yılı dolayısıyla gösteriler yeniden başladı. Koluk, Yeşil Bölge'ye çıkan tüm yol ve köprüleri beton bariyerlerle trafiğe kapattı.

DÜNYA 01.10.2022 10:41
Bağdat'ta ekim gösterileri başladı: Yeşil Bölge'ye giden yollar trafiğe kapatıldı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 10 Ekim 2019'daki hükümet karşıtı eylemlerin 3. yılı dolayısıyla yeniden gösteriler başladı.

Aralarında Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlılarının da bulunduğu göstericiler, Bağdat'ın merkezi Tahrir Meydanı'na akın etti. Irak bayrakları taşıyan göstericiler, "Canımız, kanımız Irak'a feda" sloganları attı.

Bir grup gösterici de Bağdat'ın diğer yakasında bulunan Nusur Meydanı'nda toplanacak.

Göstericilerin, güvenlik güçlerinin oluşturduğu bariyerleri aşıp Yeşil Bölge'yi basması ihtimali üzerinde duruluyor. Iraklı hükümet güçleri, Yeşil Bölge'ye çıkan tüm yol ve köprüleri beton bariyerlerle trafiğe kapattı.

Öte yandan kolluk güçleri, gösterilerin yıl dönümünde protesto eylemi gerçekleştiren gruba biber gazı ve ses bombalarıyla müdahalede bulunuyor.

bagdat-ta-ekim-gosterileri-basladi-yesil-bolge-ye-giden-yollar-trafige-kapatildi-1070137-1.

Irak hükümet güçleri, Bağdat’ın merkezi Tahrir Meydanı’ndaki Cumhuriyet Köprüsü’nde kurulan bariyerleri aşmaya çalışan göstericileri biber gazı ve ses bombaları ile dağıtmaya çalışıyor.

NE OLMUŞTU?

Irak’ın başkenti Bağdat’ta 1 Ekim 2019’da başlayıp hızlı bir şekilde güney kentlerine de yayılan hükümet karşıtı gösteriler düzenlenmişti. Bu gösteriler sonucu dönemim hükümeti istifa etmek zorunda kalmıştı. Söz konusu gösterilerde 600’ün üzerinde kişi hayatını kaybetmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol