birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 09.07.2021 08:53

Bağımsız Maden İş Başkanı Tahir Çetin ve sendika üyesi Ali Faik hayatını kaybetti

Somalı madencilerin hak mücadelesine önderlik yapan Tahir Çetin ve Ali Faik trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Bağımsız Maden İş Başkanı Tahir Çetin ve sendika üyesi Ali Faik hayatını kaybetti

Bağımsız Maden İş Başkanı Tahir Çetin ve Bağımsız Maden İş Sendikası üyesi Ali Faik Ankara dönüşü geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

Manisa'nın Soma ilçesinde 15 yıldır tazminatları ödenmeyen Uyar Madencilik İşçileri ile birlikte Ankara'da eylemde olan Çetin ve Faik, dönüş yolunda geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti.

Bağımsız Maden-İş, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Acımız çok büyük!
Öfkemiz çok büyük!
Maden işçilerinin yiğit önderi, genel başkanımız, her şeyimiz
Tahir Çetin'i ve önderimiz, haysiyet abidemiz, canımız Ali Faik'imizi kaybettik."

TELE 1’e konuşan Bağımsız Maden İş’ten Başaran Aksu, “Ankara dönüşü trafik kazası geçirdiler bu sabah. Başkanımız yaşamını yitirdi” dedi.

Bağımsız Maden İş Başkanı Tahir Çetin dün Begümhan Aydoğan’ın sunduğu Gün Ortası’na katılmıştı. Çetin, “3 gündür direniyoruz. Ankara’da bekletiliyoruz. Verilen sözler tutulmadı. Tazminatlarımızı alana kadar direnmeye devam edeceğiz” demişti.

Eski CHP’li vekil Melda Onur sosyal medya hesabı üzerinden şu paylaşımı yazarak tepki gösterdi: “Somalı Madenciler haklarını arama mücadelesinde tekrar öldürüldüler! Tekrar!!! Çok canım yandı çok! Tahir tanıştığım ilk Somalı madenciydi. Mücadelesiyle yaşayacak!”

Fotoğraf: ETHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol