birgün

28° PARÇALI AZ BULUTLU

Bahadır Grammeşin'in katillerine müebbet hapis cezası

GÜNCEL 16.02.2018 16:40
Bahadır Grammeşin'in katillerine müebbet hapis cezası
Abone Ol google-news

İstanbul Kadıköy’de 8 Mayıs 2015’te kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken çeteler tarafından bıçaklanarak öldürülen, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) ve Eğitim Sen üyesi Öğretmen Bahadır Grammeşin’in katillerinin yargılandığı davanın karar duruşması, bugün saat 14.00'da Kartal Anadolu Adliyesi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkeme, kasten öldürmeden sanıklar Erkan Çınar, Yahya Burak Ataç, Murat Topraktepe, Mert Nikelay ve Cemal Diri'ye müebbet hapis cezası verdi.

"KARARI OLUMLU YORUMLUYORUZ"

Bahadır Grammeşin'in avukatı Ayhan Erdoğan, karara ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Karar aşamasına kadar yargılamada iki dönem geçti. 1'incisi mahkemedeki ilk kararı ve sonrasında istinaf mahkemesine bizim yaptığımız başvuru. Bahadır'ın öldürülme olayında yalnızca bir sanık Erkan Çınar asli fail olarak kasten öldürmeden cezalandırılmıştı. Bunun yanı sıra bizim diğer sanıklara yardım ve yataklık diye iddia edilen 39. maddeden hüküm kurulan sanıklar üzerinden istinaf mahkemesine yaptığımız başvuru, istinafta kabul edildi ve mahkeme sadece Erkan Çınar'ın asli fail olmadığını aynı zamanda Murat Topraktepe'nin, Mert Nikelay'ın, Kemal Diri'nin ve Yahya Burak Ataç'ın asli fail olarak mahkum edilmesini gerektiği yolunda bir bozma kararı verdi. Mahkeme bu yolda beş sanığın da kasten adam öldürmeden mahkumiyeti söz konusu ederek müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Ceza Kanunu'muz bakımından en yüksek ceza miktarı bu. Dolayısıyla kararın bu yönünü adil buluyoruz. Mevcut ceza yargılaması içerisinde cezalandırmada yerinde bir karar olarak düşünüyoruz. Sadece indirim hükmüne ilişkin yapılan indirimin yerinde olmadığı gibi bir itirazımız var. Ama cezalandırma olarak yerinde bir cezalandırma. Takdiri indirime yer verilmemesi gerekiliyordu. Buna ilişkin de gerekçelerimiz var. Yaralama olaylarına ilişkin de katılmadığımız bir bölüm var. Bununla ilgili de istinafa bir başvurumuz olacak. Bahadır'ın öldürülmesi yönünden bu kararın istinafta onanarak kesinleşmesi ve sanıkların bu mahkumiyetlerini çekmesini umuyoruz. Ve takipçisi olacağız."

"KARANLIĞA KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEK"

Özgürlük ve Dayanışma Partisi İstanbul İl Başkanı Av. Deniz Demirdöğen de karar sonrası yaptığı açıklamada, Bahadır'ın katilleri olan karanlığa karşı mücadelelerini sürdüreceğini söyledi ve şunları ekledi:

"Bahadır arkadaşımızın istinaftan sonraki mahkemesinin karar duruşmasında bulunduk. Bugün beklentimizi bir yanıyla karşılayan bir sonuç çıktığını söyleyebiliriz. Bir kişinin kasten adam öldürmeden yargılandığını davada Bahadar'ı katleden 5 kişinin de ceza aldığını görmüş olduk. Bu bizi mutlu etmekle beraber, bu çeteleşmeleri bu karanlığı yaratan rejimle esas mücadelemiz var. Bahadır arkadaşımız bununla mücadele ederken yaşamını yitirdi. Biz de bu konuda bu karanlığa karşı mücadelemizi devam ettireceğiz. Sokak başlarındaki bu çeteleşmelere, kadınların sokaklara çıkamamasına sebep olan bu rejime, çocuklarımızı taciz eden bu rejime karşı mücadelemizi devam ettireceğiz. Bu karanlığı mutlaka bir gün yeneceğiz. Bugün de bu davada tekrar bunu yinelemiş olalım."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol