birgün

27° AÇIK

Bahçeli’den Kürt aileye yönelik katliamla ilgili açıklama: Mithat Sancar'a karşı savcıları göreve çağırdı!

Konya’da Karslı Dedeoğuları ailesinden 7 kişinin öldürülmesi olayıyla ilgili açıklamalarda bulunan Devlet Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın “HDP üzerinden Kürt halkına yönelik sistematik bir katliam politikası izleniyor” sözlerini eleştirerek, “Her kelimesinde suçun unsurlarını barındıran bu onursuz açıklama karşısında Cumhuriyet Savcılarının derhal harekete geçmesi adalet ve ahlakın itibarı gereğidir ve bizim de akut bir beklentimizdir” dedi. Bahçeli, yurt genelinde devam eden yangınların söndürülmesi için yurt dışından yardım talep edilmesini ise “Ucuz bir kara kampanya” olarak yorumladı.

SİYASET 03.08.2021 12:02
Bahçeli’den Kürt aileye yönelik katliamla ilgili açıklama: Mithat Sancar'a karşı savcıları göreve çağırdı!
Abone Ol google-news

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yurt genelinde devam eden yangınlar ve Konya’da Karslı Dedeoğulları ailesinin katledilmesiyle ilgili yazılı açıklamada bulundu.

‘Yangınlara karşı her noktada etkili mücadele yürütüldüğünü’ savunan Bahçeli, muhalefetin bu durumdan siyasi rant elde edilmeye çalıştığını öne sürdü. Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

“Türk milleti neşe ve sevinçte bir olduğu kadar acı ve tasada da birdir ve beraberdir. Orman yangınlarını siyasi ranta çevirmek için tetikte bekleyen, ülkemizin bugünkü kırılgan ve nazik ortamını sömürmek için ortam kollayan fırsatçıların derin bir gaflet ve sorumsuzluk girdabına kapıldıkları esefle görülmektedir. CHP ve İP Genel Başkanlarının açıklamaları ne vatan ne millet sevgisiyle ne de siyasi etik ve erdemle bağdaşmayacak kadar ayıplı ve hastalıklıdır. Türkiye'nin zor günlerinde yangından nemalanma rekabetine tevessül etmek, bununla da yetinmeyerek iktidara muhalefet ediyorum derken felaketle kol kola girmek namertliktir. Bu namert ve nankör siyaset anlayışı zillete düşen muhalefet partileri açısından kaygı ve utanç verici bir rezalettir.”

KILIÇDAROĞLU’NA ‘TURİZM’ YANITI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yangınlarla ilgili açıklamasına yanıt veren Bahçeli, “Turizm kentlerindeki orman alanlarının betonlaştırmak için yakıldığını, bu maksatla da Turizm Teşvik Kanunu'nda değişiklik yapıldığını iddia etmek akıl ve ahlak dışı bir uydurmadır. CHP Genel Başkanı'nın İP Başkanına benzer şekilde, yanan orman sahalarına ‘bir tuğla koyarsanız beni çiğnemek zorunda kalırsınız’ sözü saptırma olduğu kadar tehlikeli bir aldatmadır. Görülüyor ki, Türkiye'nin planlı bir kaos sürecine sokularak toplumsal mukavemetinin zayıflaması, sosyal ve ekonomik direncinin zaafa uğraması hedeflenmektedir. Bu yolla da her türlü dış tesir ve telkine açık olması, nihayet müdahale edilebilir bir kıvama gelmesi üst bir akıl tarafından kurgulanmaktadır.”

YARDIM ÇAĞRILARINI ELEŞTİRDİ: UCUZ BİR KARA KAMPANYA

Bahçeli, “Böylesi dönemlerde milli birlik ve yardımlaşma duygumuzun canlı tutulması, aklıselim ve kalbi selim bir tutumla felakete direnç gösterilmesi tarifsiz önemdedir” mesajı verdi. Yurttaşların yurt dışına yönelik yardım çağrılarını eleştiren Bahçeli, şunları kaydetti:

“Orman yangınları münasebetiyle, maksadı menfur ve melun bir kısım sosyal medya hesaplarından yabancı ülkelere çağrı yapılarak yardım taleplerinin yoğun olarak gündeme taşınması Türkiye'yi aciz ve muhtaç bir ülke gösterme sinsiliğinin şifreli mesajı olarak değerlendirilmelidir. Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir. Her türlü felaketle de başa çıkabilecek muktedirliğe ve muvaffakiyete hamd olsun ziyadesiyle haizdir. Ancak bunu hazmedemeyen çevrelerin devletin haysiyet ve hükümranlığını masumiyet pozları vererek tartışmaya açma çabası basit bir kurnazlık, ucuz bir kara kampanyadır.”

“KÜRT KÖKENLİ KARDEŞLERİM…”

Yangınların PKK tarafından çıkarıldığı yönündeki iddialarla ilgili Bahçeli, “Kürt kökenli kardeşlerim Türk milletinin sevdalıları, eşit ve ebedi mensuplarıdır. Hiçbir tahrik ve tacize kapılmayacaklarına dair inancım tamdır. Yangın afetlerinin yaşandığı bölgelerde her kardeşimin ne kadar zor olsa da, sağduyu ve soğukkanlı davranış sergilemesi safiyane ve samimi dileğimdir. PKK'nın hıyanet ve melaneti Kürt kökenli kardeşlerime asla teşmil ve tevzi edilemeyecektir. Bu ülke bizimdir, Türkiye 84 milyonun tamamının şeref ve namus mihveridir. Doğudan batıya, kuzeyden güneye Türk milleti büyük bir ailedir” dedi.

Bahçeli, Konya’da Karslı Dedeoğlu ailesinden 7 kişinin katledilmesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. “Lanetlediğimiz bu cinayetin bir anda milletimizin sinir uçlarıyla oynayan bir muhtevaya tahvil edildiği de ortadadır” ifadelerini kullanan Bahçeli, şu görüşleri aktardı:

“Türkiye'nin son yıllarda karşılaştığı her neviden saldırı, sabotaj ve suikastlar yabancı başkentlerde mayalandırılan demokrasi dışı siyasal bir tasarımın provası niteliğine işaret ederken, aynı zamanda devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün zedelenmesi de hesaplanmıştır. Fakat bu hesabın her zamanki gibi Türk milletinden dönmesi mukadderdir. Bir yanda yangınlarla kesintisiz ve kıyasıya mücadele edilirken, diğer yanda toplumsal şiddet dalgasının yükselişi, bilhassa Konya'nın Meram ilçesinde bir aileden 7 kişinin acımasızca katledilmesi doğal olarak ülke gündemini sarsmıştır. Lanetlediğimiz bu cinayetin bir anda milletimizin sinir uçlarıyla oynayan bir muhtevaya tahvil edildiği de ortadadır.”

“ŞEREFSİZ BİR BÜHTANDIR”

“İki aile arasında yaklaşık 10 yıldır süren bir husumeti Türk-Kürt ihtilafıyla tavzih etmeye çalışan odaklar milli birlik ve beraberliğimizi dinamitlemek için alçakça devreye girmişlerdir. HDP'nin, Türk Tabipleri Birliği'nin, hatta CHP'nin, hiç alakası olmadığı halde bu kanlı olayı ırkçı saldırı olarak afişe etmeye kalkışması korkunç bir provokasyon olarak karşımıza çıkmıştır. Ormanlarımız yanarken kardeşlik bağlarımızı da tutuşturmak için etnik kundakçılık yapanlar husumet cephesinde eşgüdüm halinde buluşmuşlardır. HDP'nin bir eş genel başkanı tarafından [Mithat Sancar'ı kast ediyor] ileri sürülen, ‘Kürt halkına sistematik katliam politikası izleniyor’ iddia ve ifadesi alenen halkı kin ve düşmanlığa kışkırtan şerefsiz bir bühtan olarak öne çıkmıştır. Her kelimesinde suçun unsurlarını barındıran bu onursuz açıklama karşısında Cumhuriyet Savcılarının derhal harekete geçmesi adalet ve ahlakın itibarı gereğidir ve bizim de akut bir beklentimizdir. Orman yangınlarını üstlenen ve PKK'nın bir aparatı olan "Ateşin çocukları inisiyatifi" isimli iblis beslemelerine itiraz etmeyenlerin, ses çıkarmayanların; barışın, dostluğun, sevginin, kardeşliğin ve dayanışmanın şehri Konya'da kardeş kavgası çıkarmak için kuyruğa girmeleri Türkiye'ye ihanettir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol