birgün

3° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 23.11.2020 20:45

BAİBÜ’de sınav sistemi ilk günden çöktü, sınavlar ertelendi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde, sınavların uzaktan yapıldığı İBUZEM sistemi çöktü, bugün başlayan vizeler ileri bir tarihe ertelendi.

BAİBÜ’de sınav sistemi ilk günden çöktü, sınavlar ertelendi

Koronavirüs salgınının Türkiye'yi de etkisi altına almasıyla birlikte üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi öğrenciler açısından pek çok sorunu ve fırsat eşitsizliğini de ortaya çıkardı. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin bugün başlayan vize sınavları, sistemin çökmesi nedeniyle ertelendi. Sınavların ne zaman devam edeceği konusundaki belirsizlik sürerken öğrenciler, yeni bir sınav tarihi ve saati belirleneceği ve daha sonra duyurulacağının söylendiğini belirtti.

Evrensel'de yer alan habere göre, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde 4. Sınıf öğrencisi olan bir genç “Sınavlarımız İBUZEM adı verilen bir programla yapılmaktaydı sınav saati programın çöktüğünü fark ettim arkadaşlarımla iletişim kurduğumda onlar da giremediklerini belirttiler. Hemen konu ile ilgili kurulan daire başkanlığı ile iletişime geçtim. Sorun yaşadıklarını, sistemin çöktüğünü belirttiler. Hocalarımızla iletişime geçtiğimizde İBUZEM’le görüştüklerini sistemde tıkanma ve çökme olduğunu, sınavın sağlıklı yapılmasının mümkün olmadığını belirttiler” diye konuştu.

Yine aynı bölümden bir başka öğrenci de şunları söyledi: “Benim evimde internet ve bilgisayar yok sınav olduğu zaman geçtiğimiz dönemde öyle yaptım, abimin işyerine gidiyorum. Evimizden 1 saat uzaklıkta bir mesafede. Bugün oraya boşu boşuna gitmiş oldum. Ayrıca eskiden kullanılan uzaktan eğitim sistemi daha kullanışlıydı. Şimdi yeni bir uygulamada dersler işleniyor. Bu sistemde derse katılmak gerçekten bir mesele. Defalarca ifade etmemize rağmen bir netice alamadık. Ders kayıtlarını sonradan izleyemiyoruz. Umarım üniversite yönetimiz biz öğrencilerin mağduriyetlerini ciddiye alır ve çözer.”

BESYO’’da okuyan bir başka öğrenci ise yaşadığı sıkıntıyı “Sınavı bitirmek için tuşa bastığımda sistemin bazı yanıtlarımı kabul etmediğini fark ettim. Birkaç kez denedikten sonra vazgeçtim. Bazı sorularımı cevaplamadan göndermiş oldum” sözleriyle anlattı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız