Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı canlı yayında asgari ücret görüşmeleri sırasında işçi sendikaları başkanlarının kendisine, '8 bin liranın çok üzerinde çıkmayın' dediklerini ileri sürdü.

Abone Olgoogle-news
Bakan Bilgin, topu sendikalara attı: '8 bin liranın çok üzerine çıkmayın' dediler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin canlı yayında açıklamalarda bulundu. Sendikalarla ilgili iddiada bulunan Bakan Bilgin, "Türkiye'de ilk kez burada söylüyorum. Sendikalar asgari ücrette 8 binin çok üzerine çıkmayın dediler" diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Habertürk'te yayınlanan Açık ve Net programına konuk oldu. İhtiyaç olması durumunda asgari ücrete ikinci zam yapabileceklerini söyleyen Bilgin, sendikalar ile yaptığı görüşmelerle ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu.

Vedat Bilgin'in açıklamaları şöyle:

ASGARİ ÜCRET BEKLENTİLERİ KARŞILADI MI?

"Sendikaların mutlu olmasını beklemek kolay değil. Türk-İş daha önce 7750 küsür bir rakam açıklamıştı. Ona da açlık sınırı diyorlar. Kendileri belirliyorlar o sınırı. Birisi bir şey söylüyor, sonra tekrar ede ede doğruymuş gibi algılanıyor. Yoksulluk sınırı belirlemişler. 25 bin lira. 25 bin lirayı kaç kişi alıyor? Koca konfederasyonda bir kişi yok. Yoksulluk sınırı araştırması nasıl yapılır? Bunu yapmak için yöntem bilmek lazım, araştırma teknikleri bilmek lazım, istatistik bilmek lazım. Çalışma yaptırdım. Sokaktaki insanın beklentisi ile işçilerin meseleye bakışı farklılaşıyor. İşçiler Ankara, İstanbul ve İzmir'de 8 bin liranın üzerinde istediler. Türkiye ortalaması ise daha düşük. Talep edilen rakam 8 bin lira civarındaydı.

'TÜRKİYE'DE İLK KEZ BURADA SÖYLÜYORUM'

Bütün sendikalarla görüştüm. Bana gelen en önemli şey, dediler ki 'siz 8 bin liranın ne kadar üzerinde asgari ücret verirseniz biz o kadar zor durumda kalırız.' İşçi sendikaları dedi. Neden, çünkü bizim toplu sözleşmelerde aldığımız ücreti aşmanızı istemiyoruz. O zaman sendikalar fonksiyonsuz hale gelirler. Türkiye'de ilk kez burada söylüyorum. Sendikalar 8 binin çok üzerine çıkmayın dediler. Sendikalarımızın bu konuda daha pazarlıkçı, aktif olmaları için söylüyorum. Bazı konfederasyonlarımız 10 bin, 13 bin gibi rakamlar söylediler. Açıkladığımız asgari ücret makul bulundu. Asgari ücretle çalışanların oranı yüzde 38.

ASGARİ ÜCRETE İKİNCİ ZAM GELECEK Mİ?

Sayın cumhurbaşkanımız emekçilerimizi enflasyon şartları karşısında koruyacak bir politika izliyor. Geçen sene nasıl temmuzda müdahale ettik. İhtiyaç olursa geçen seneki gibi yine müdahale yapılır."