birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Bakan Bilgin: Tüm dünyada küçülme yaşanırken, Türkiye büyümeye devam ediyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye'nin hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve bunun devam edeceğini belirterek, "Tüm dünyada küçülme yaşanırken, Türkiye büyümeye devam ediyor. 2'nci çeyrekte 7,5’i buldu. Yüzde 5’in üzerinde bir büyüme yaklaşık 700 bin yeni istihdam yaratıyor. Yüzde 7’lik bir büyüme ise 1 milyonun üzerinde yeni istihdam yaratıyor. Yıl tamamlanmadı. Temmuz verilerine göre Türkiye bu yıl yaklaşık 900 bin yeni istihdam yaratmıştır, bu önemlidir" diye konuştu.

EKONOMİ 02.09.2022 12:31
Bakan Bilgin: Tüm dünyada küçülme yaşanırken, Türkiye büyümeye devam ediyor Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürütülen, 'Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' kapanış konferansına katıldı. Programda Bakan Bilgin'in yanı sıra SGK Başkanı Kürşad Arat, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve davetliler yer aldı.

Bakan Bilgin burada yaptığı konuşmada, projeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Türkiye'de Cumhuriyet döneminden itibaren kadınların toplumsal hayata katılması, eğitim yoluyla katılması önemli olmuştur. Fakat eğitim yolu ile katılmak sınırlı kalmıştır. Burada önemli sorunlar var. Kadınlar, çocuklarını yetiştirme sorumluluğu ile karşı karşıyalar. Geleneksel toplum, bütünüyle kadını bu merkezde değerlendiren anlayışa da sahiptir" diyen Bilgin şöyle devam etti:

"Dolayısıyla geleneksel toplumda ekonomi ikinci bir işleve sahiptir. Bu süreç, değişim sürecinde bir ikilemi ortaya çıkarmaktadır. Kadının iş gücüne katılmasını desteklemek açısından, kadının çocuklarını yetiştirmesinin kurumsal olarak desteklenmesi önemlidir. Bu proje, kadınların hem anneliğini yerine getirmek hem de iş hayatına katılmalarını mümkün kılacak bir anlayış ile geliştirilmiş bir projedir. 18 bin anneye destek verilmesi, onların iş gücü içinde yer almalarının sağlanması önemlidir. Mesele sadece kadının iş gücüne katılması değil, aynı zamanda çocukların yetiştirilmesi konusunda eğitilmiş insanların kurumsal eğitim ile çocukları kuşatması önemlidir."

"TÜRKİYE KALKINMASINA DEVAM EDECEK"

Bakan Bilgin, Türkiye'nin hızlı bir şekilde büyüyerek, kalkınmaya devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye sanayileştikçe bu devam edecek. Kadının iş hayatına katılımı bugün yüzde 30’a ulaşmıştır. Bunun yetersiz olduğunu biliyoruz, aşama aşama bu katılım oranının artacağını görüyoruz. Önemli olan, bu katılım sürecini kurumsal olarak destekleyecek mekanizmaların kurulması. Türkiye kalkınmasına devam edecek.

Dün büyüme rakamları açıklandı. Tüm dünyada küçülme yaşanırken, Türkiye büyümeye devam ediyor. 2'nci çeyrekte 7,5’i buldu. Yüzde 5’in üzerinde bir büyüme yaklaşık 700 bin yeni istihdam yaratıyor. Yüzde 7’lik bir büyüme ise 1 milyonun üzerinde yeni istihdam yaratıyor. Yıl tamamlanmadı. Temmuz verilerine göre Türkiye bu yıl yaklaşık 900 bin yeni istihdam yaratmıştır, bu önemlidir. Türkiye yılsonu itibarı ile ümit ederiz bu büyümesini devam ettirecek."

(DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun