Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 7 bin 500 liraya yükseltilen en düşük emekli aylığının nisan ayından itibaren dosya bazında yatırılacağını duyurdu. Bakanlık, asgari ücrete ara zam gelip gelmeyeceğiyle ilgili 'Bakan Bilgin tarafından açıklama' şeklinde yayımlanan haberlerin ise 'gerçeği yansıtmadığını' duyurdu.

Bakan Bilgin, zamlı emekli maaşının yatırılacağı tarihi açıkladı

En düşük emekli maaşına ilişkin düzenlemede Meclis süreci devam ederken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den zamlı maaşların ödenme tarihine ilişkin açıklama geldi. Bilgin, zamlı emekli maaşının nisan ayından itibaren yatırılacağını duyurdu.

Bilgin, "2023 yılı Nisan ayı ödeme döneminden itibaren dosya bazında ödenen aylıklar 7.500 TL olarak ödenecek ve 8,8 milyon emeklimiz bu düzenlemeden yararlanacaktır" dedi.

AA'nın Bakanlıktan aktardığı açıklamaya göre, emekli aylıklarına getirilen alt sınırının 2019 yılında 1000 lira olarak uygulanmaya başlandığı belirtilerek, en düşük emekli aylığının seyriyle ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Emekli alt sınır aylığı 2020 yılında 1500 liraya, 2022 yılı ocak ayında 2 bin 500 liraya yükseltilmiştir. 2022 yılı Temmuz itibarıyla 3 bin 500 liraya, 2023 yılı ocak itibarıyla da 5 bin 500 liraya yükseltilmiştir. 5 bin 500 lira olan emekli alt sınır aylığı tutarı bu yılın nisan ödeme dönemi itibarıyla da yüzde 36,36 artışla 7 bin 500 liraya yükseltilecektir. Böylece en düşük emekli maaşı aralık 2022'ye göre yüzde 114,3 artırılmış olacaktır."

İKRAMİYEDEN EYT'LİLER DE YARARLANACAK

Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerinden EYT’lilerin de faydalanacağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Emeklilerimiz hem Ramazan hem de Kurban Bayramı'nda 2 biner lira ikramiye alacaklardır. Bu düzenlemeden EYT kapsamında emekli olacaklar da dahil olmak üzere 15,6 milyon emeklimiz yararlanacaktır. Emeklilerimizin bayramlarını kutlu geçirmeleri için 2018'den bugüne kadar 114 milyar lira bayram ikramiyesi ödenmiştir. 2023 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesi bayram öncesi, nisan ayı içerisinde, Kurban Bayramı ikramiyesi ise yine bayram öncesi haziran ayı içerisinde ödenecektir.”

Açıklamada Bayram ikramiyesinin hak sahiplerinin hisseleri oranında, iş kazası geliri alanlara sürekli iş göremezlik derecesi oranında ödeneceği belirtilerek, “Bayram ikramiyesi emekliliği hak edenin dosyasında birden fazla hisse oranında gelir ve aylık alanlara da en fazla hangi dosyadan ödeme yapılacak ise o dosyadan ödenecektir” ifadeleri kullanıldı.

BAKANLIK'TAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Bakanlık tarafından yapılan bir başka açıklamada ise asgari ücrete ara zam geleceğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, ""Bakanımızın asgari ücretle ilgili bir açıklaması olmamıştır. Yazılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Asgari ücrete ara zam gelip gelmeyeceğiyle ilgili yapılan haberlerde, Bakan Bilgin'in, "Bir zam beklemiyorum. Olağanüstü bir durum olursa düşünülebilir. Asgari ücrete ara zam gelmeyecektir. Enflasyonun yüzde 20'lere, gerilere düştüğü bir ortam var" dediği iddia edilmişti.

Öte yandan TBMM Genel Kurulu Plan ve Bütçe Komisyonu, bugün toplanacak. Toplantıda, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya, emekliye bayram ikramiyesinin 2 bin liraya çıkarılması ve geçici işçilere kadro verilmesini de içeren kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.