birgün

10° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 19.10.2020 15:16

Bakan Dönmez: 40 kuyu açılması gerekecek

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in verdiği bilgiye göre Sakarya sahasında gaz üretim için 40 kuyu açılması gerekecek, detay mühendislik çalışması Q1'de tamamlanacak.

Bakan Dönmez: 40 kuyu açılması gerekecek


Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya gaz sahasında keşfedilen doğal gazın üretime geçilmesi için yaklaşık 40 adet kuyu açılması gerekeceğini ifade ederek, üretimin 2023 yılı içinde başlaması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sahada bulunan doğalgaz rezervinin 85 milyar metreküp yükseltilerek 405 milyar metreküpe çıkarıldığını cumartesi günü ilan etmesinin ardından bugün NTV'de konuşan Dönmez, sahada üretime geçiş takvimi konusunda açıklamada bulundu.

Sakarya gaz sahasında şu ana kadar sadece Tuna-1 adlı kuyunun sondajının tamamlandığını ifade eden Dönmez üretimin 2023 yılında başlayacağını söyleyerek, "Burada 40'a yakın üretim kuyusu planlıyoruz. Yaklaşık her iki ayda bir kuyu açarak üretim planı hazırlıklarımız tamamlanmış olacak." dedi.

Üretim 2023 yılında başlayacak olsa da plato üretim olarak adlandırılan sabit miktarda uzun süreli üretime birkaç yıl daha geçilemeyeceği tahmin ediliyor.

İKİNCİ KUYU

Fatih sondaj gemisinin aynı sahada açacağı ikinci tespit kuyusu Türkali-1'in ilkinden sadece 4-5 km uzakta olacağı bilgisini veren Dönmez, toplam üç kuyu daha açarak sahadaki rezerv tahmininin sağlamasını yapacaklarını ifade etti.

Dönmez, "(Türkali-1) aynı zamanda üretim kuyusu olacak. Sahaya ilişkin verileri iki ve üçüncü kuyularla teyit etmiş olacağız. (Üretim için) projelendirmeye esas verileri bu kuyulardan alacağız. İlave keşiften ziyade sahanın teknik özelliklerini netleştirmek için (bakıyoruz)" dedi.

Dönmez, üretim için detay mühendislik çalışmalarının gelecek yılın ilk çeyreğinde sonuçlanacağını söyledi.

PLATFORM KURULMAYACAK

Üretim için açılan kuyuların büyük ihtimalle Filyos'ta karaya çıkacağını ve buradan şebekeye bağlanacağını ifade eden Dönmez, "Su üzerinde bir şey görünmeyecek, ama karada görünecek. En yakın mesafede olan nokta Filyos gözüküyor ama başka yerde de çalışmalar var. Karada ayrıştırma yapacağız, çünkü gelen gazda istemediğimiz partiküller olacak. Bunlar ayrıştırılacak sonra ana Botaş iletim sistemine bağlanacak." dedi.

Dönmez'in verdiği bilgiye göre Sakarya doğal gaz sahası 10,700 kilometrekare (km2) büyüklükte. Bunun ise sadece 2,000 km2 kısmında sondaj öncesi çalışma olan sismik tarama tamamlandı. Sismik tarama yapılan alanın 225 km2'sinde ise rezerv keşfedildi. Sahanın geri kalanının sismik taramasının gelecek yılın ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Türkiye'nin aldığı üçüncü derin deniz sondaj gemisi Kanuni de ocak veya şubat ayında doğal gaz sahasında sondaj yapan Fatih'e katılacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol