birgün

3° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 30.11.2020 12:59

Bakan Dönmez attığı temeli unuttu, CHP’den tepki geldi: Tam bir AKP klasiği

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  Enerji Bakanı Fatih Dönmez tarafından temeli atılan ve 6 ay içinde faaliyete geçeceği açıklanan ancak temel aşamasında kalan olmayan tesisi soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Bakan Dönmez attığı temeli unuttu, CHP’den tepki geldi: Tam bir AKP klasiği

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2019 yılında Niğde’nin Bor ilçesinde Enerji Bakanı Fatih Dönmez tarafından temeli atılan ve 6 ay içinde faaliyete geçeceği açıklanan ancak temel aşamasında kalan olmayan tesisi soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Önergeyi yanıtlamayan Dönmez'e, CHP'li Gürer tepki gösterdi. Gürer, "Tam bir AKP klasiği, sorunun cevabını vermek yerine çarpıtarak yanıt veriliyor" dedi.

Gürer, Niğde'nin Bor ilçesinde ‘süper teşvik’ alacağı iddia edilerek, 2019 yılında Bakan Dönmez tarafından temeli atılan tesisin hangi aşamadı olduğunu sordu.

Bakan Dönmez, temeli atılan ve inşaatı başlamayan tesisin bulunmadığını ve soruların muhatabının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olduğunu belirtmekle yetindi.

‘TEMEL ATILDI ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI’

Bakan Fatih Dönmez’in soruyu çarpıtarak yanıtsız bıraktığını belirten Gürer, tepkilerini şu şekilde dile getirdi:

“Eko Temiz Enerji Anomim Şirket (EkoRE), ingot, wafer, hücre ve modül üretim süreçlerinin oluşturduğu Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim tesisini 620 dönüm arazi üzerine Niğde Bor’da kurulacağı açıklandı. Yüzde 100 yerli olarak, yıllık 1 gigawatt (GW) güneş panel üretimi yapacak olan entegre üretim tesisinin temel atma töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla Niğde Bor Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirildi. 6 ay içinde faaliyete geçeceği açıklanmasına rağmen tesis atılan temeliyle kaldı. Resmi törenle temeli atılan tesise daha sonra çivi bile çakılmadı. Temel atma törenine bizzat katılan Sayın Bakan Dönmez'in, soru önergemizdeki soruları geçiştirip, topu başka bir bakanlığa atması da düşündürücüdür. Bakan ya bilerek ya da çarpıtarak attığı temeli unutmuş. Seçim öncesi gelip, törenle temel atan Bakan, temel için tek kelime etmiyor. Bakanlığının temelini attığı yatırımları sormuyorum ki Bakana attığınız temel ne oldu diye soruyorum. Tam bir AKP klasiği, sorunun cevabını vermek yerine çarpıtarak yanıt veriliyor.”

BAKANLIĞIN TAMAMLANMAYAN BAŞKA YATIRIMLARI VAR MI?

Gürer’in Bakan Dönmez'e yönelttiği ve yanıtlanmayan sorular şöyle:

►Gürer, Türkiye genelinde 19 firmanın yer aldığı Süper Teşvik ’ten faydalandığı açıklanan firmaya ait güneş enerjisi panel üretim tesisinin 6 ay içinde faaliyete geçeceği ve ilk etapta 1500, yıllar içinde de 5 bin kişiye istihdam sağlayacağı şeklinde yapılan resmi açıklamaları da hatırlattı.

►Altı ay içinde faaliyete geçeceği açıklanan ve 2 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen sadece temeli atılan tesisin faaliyete geçmeme nedeni nedir?

►Süper teşvik alacağı belirtilen 19 firma arasında yer alan bu firmaya teşvik ödemesi yapılmış mıdır? Tesis yapımının başlama tarihi ne zamandır?

►Bakanın temelini attığı bir inşaatın 2 yıldır temeli atılmış durumda olmasının nedeni nedir? Bakanlığın temel attığı ve günümüzde inşaatı başlamayan başka yatırımları var mıdır?”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız