birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Bakan Dönmez'den doğalgaz fiyatlarıyla ilgili açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, uzlaştırma fiyatlarının doğalgaz ve ithal kömür santralleri için 2 bin 500 lira, diğer santraller için bin 200 lira olarak belirlendiğini duyurdu. Dönmez, "Bu destekle birlikte fiyat artışlarının faturalara yansımasını da engelleyeceğiz" dedi.

EKONOMİ 31.03.2022 12:12
Bakan Dönmez'den doğalgaz fiyatlarıyla ilgili açıklama
Abone Ol google-news

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, uzlaştırma fiyatlarının doğagaz ve ithal kömür santralleri için 2bin 500 lira, diğer santraller için bin 200 lira olarak belirlendiğini ve böylece santrallerin sorunsuz bir şekilde üretime devam etmesinin sağlandığını belirterek söz konusu artışların faturalara yansımayacağını ifade etti.

Dönmez, açıklamasında şunları kaydetti:

"Uzlaştırma fiyatları doğalgaz ve ithal kömür santralleri için megavatsaat başına 2 bin 500 lira olarak belirlendi. Diğer santraller için bin 200 lira olarak kararlaştırılmış oldu. Böylece santrallerin üretime sorunsuz bir şekilde devam etmesini de temin etmiş olacağız. Bu destekle birlikte fiyat artışlarının faturalara yansımasını da engelleyeceğiz."

Bakan Dönmez açıklamasının devamında "Özellikle ithal kaynaklarla üretim yapan santrallerin son dönemde ciddi girdi maliyetleri oluşmaya başladı. Oluşan küresel fiyatlar içerideki maliyetleri de zorluyor. Devletimiz büyük oranda sübvansiyon uyguluyor ancak son raddede artışları minimum düzeyde yansıtmak zorunda kalıyoruz" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol