CHP’li Karaca, sanayi bölgelerine uygulanan elektrik kesintilerinin ilerleyen süreçte tüketiciye yansımaması için önlem alınıp alınmayacağını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sordu. Karaca, "Zarar ve kaybın ilerleyen süreçte son tüketiciye yansımaması için önlem alınacak mıdır?" ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez’e soruldu: Sanayi bölgelerine uygulanan kesinti tüketiciye yansıyacak mı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, sanayi bölgelerinde uygulanan elektrik kesintisine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, “Sanayi bölgelerine uygulanan kesinti sonucu oluşacak zarar ve kaybın ilerleyen süreçte son tüketiciye yansımaması için önlem alınacak mıdır?” diye sordu.

CHP’li Karaca, sanayi bölgelerindeki elektrik kesintisiyle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Karaca, Bakan Dönmez’e şu soruları yöneltti:

- “24.01.2022 tarihi itibarıyla sanayi bölgelerine uygulanan elektrik kesintisinin toplam maliyeti ne olacaktır?

- Sanayi bölgelerine uygulanan elektrik kesintisinden toplam kaç sanayici etkilenecektir?

- Zarara uğraması kaçınılmaz olan sanayiciler açısından yaşanan bu kesintinin zararlarını en aza indirmek için yürütmekte olduğunuz bir çalışma veya uygulamaya geçireceğiniz bir eylem planı var mıdır?

- Sanayi bölgelerine uygulanan kesinti sonucu oluşacak zarar ve kaybın ilerleyen süreçte son tüketiciye yansımaması için önlem alınacak mıdır?

- Enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’nin gelecek dönem/yıllarda da benzer sorunları yaşamaması için gerekli eylem planları belirlenecek midir?

- Silivri ve Tuz Gölü gibi Türkiye genelindeki depolama alanlarında Türkiye’nin ihtiyacı kadar depolama yapılmış mıdır? Yapılmadıysa bunun sebebi nedir?

- Bu depolama alanlarındaki miktarı dışarıdan enerji ikmalinin olmadığı varsayıldığında Türkiye’nin kaç günlük enerji tüketimini karşılayacak düzeydedir?

- 24.01.2022 itibarıyla Türkiye genelindeki depolama alanlarının toplam yüzde kaçı doludur?

- Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’nin yaşadığı doğal gaz ve elektrik kesintisi ile birlikte yerli ve alternatif enerji kaynaklarına olan zorunlu ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Yerli ve dışarıdan alınan enerjilere alternatif olabilecek enerji kaynaklarına yönelik bir çalışmanız ya da projeniz var mıdır? Var ise bu çalışma ve projelerin detayları nedir?

- Güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının önünde bürokratik engellerin kaldırılarak bu enerjilerin kullanımının teşvik edilmesine yönelik yeni düzenleme yapılacak mıdır?”

İran’ın teknik arıza gerekçesiyle Türkiye’ye gelen doğalgazı kesmesinin ardından enerji krizi başlamıştı.

ANKA