birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.01.2016 14:01

Bakan Elitaş: Rusya'yı Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet edeceğiz

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlarla ticaret ahlakına uygun olmayan davranışlar ortaya koyduğunu ileri sürdü.

Bakan Elitaş: Rusya'yı Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet edeceğiz

Yaptırımlar için Türkiye’nin Rusya’yı Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayet edeceğini söyleyen Elitaş, konuyu uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını da söyledi.

Sabah gazetesine konuşan Elitaş, Rusya’daki küçük şehirlerde yer alan Türk şirketlerinin hisselerini Rus ortaklarına bırakmaları için ‘tehdit’ edildiğini iddia ederek, “Ticaretin ahlakı vardır. Bu insanlar Rus devletine güvenip yatırım yapmışlar. Sabırla izliyoruz, Türkiye de karşı ambargo koyabilir” dedi.

Elitaş, Rusya masasına gelen şikâyetlerin Dünya Ticaret Örgütü nezdinde değerlendirildiğini belirterek, “Gelen şikâyetlere ilişkin delilleri topluyoruz. Uluslararası mahkemelere gitmek söz konusu olacak. Hak zayiine uğrayan kim varsa hakkı aranacak” dedi.

Elitaş, dünya ekonomisindeki olumsuzluklara karşın 2016 yılını fırsata dönüştürmek için gayret içinde olacaklarını belirtti.

‘SORUNLAR KONUŞARAK ÇÖZÜLÜR’

Rusya’nın ticaret kurallarına uygun olmayan davranışlar ortaya koyduğunu öne süren Elitaş, “Sorunlar konuşularak çözülür. Kriz çıkar çıkmaz Rusya masası kurduk. Acil olarak yaş meyve sebze ihracatçıları ile bir araya geldik. Yoldaki ve gümrükteki mallar var. Bu konuyu hallettik” ifadelerini kullandı.

YAROVAYA: TÜRKİYE'NİN AÇIKLAMASI TRAJİKOMİK

Öte yandan Rusya Devlet Duması Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Başkanı İrina Yarovaya, Elitaş'ın açıklamasını trajikomik bulduğunu söyledi.

RİA Novosti haber ajansına konuşan Yarovaya, "Türk yönetiminden yapılan 'ahlak' ile ilgili açıklama, trajikomik. Aynı zamanda üzücü ve gülünç. Halkın çıkarlarını IŞİD ile yasadışı ticarete değişen ve Suriye halkını yıkıma uğratan Türk yönetiminin faaliyetlerinden zarar gören Türk halkı için üzücü bir durum. Öte yandan da gülünç çünkü açıklamanın saçmalığı ortada. Ayrıca BM Tüzüğü'ndeki uluslararası barış ve güvenliğin korunmasıyla ilgili taleplerin yerine getirilmesi için DTÖ sözleşmesinde önemli bir madde bulunduğu da ortada" ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız