birgün

19° AÇIK

Bakan Ersoy'dan konser yasaklarına ilişkin açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konser yasaklarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Bizim için en önemli şey, bakanlık olarak kültür ve sanatın desteklenmesidir. Bunun için her türlü kültür-sanat aktivitesinde yer almaya çalışıyoruz" dedi. Ersoy, Isparta'da konseri iptal edilen şarkıcı Melek Mosso'nun bu hafta Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nde sahne alacağını ifade etti.

GÜNCEL 30.05.2022 13:55
Bakan Ersoy'dan konser yasaklarına ilişkin açıklama Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son dönemde art arda gelen konser yasaklarına ilişkin açıklama yaptı. Ersoy, "Geniş resme bakmaya çalışalım. Kültür ve Turizm Bakanı olarak diyorum ki, 'Sanatın ve kültürün destekçisiyiz.' Özellikle vurgulayarak söylüyorum, bu bizim hükümet politikamız" dedi.

Aynur Doğan, Niyazi Koyuncu, Apolas Lermi, Melek Mosso gibi sanatçıların konserlerinin iptal edilmesine tepkiler sürerken, Bakan Mehmet Nuri Ersoy'dan konuya ilişkin açıklama geldi.

FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programına katılan Ersoy, son dönemde iptal edilen konserlere ilişkin konuştu.

"Bizim için en önemli şey, bakanlık olarak kültür ve sanatın desteklenmesidir. Bunun için her türlü kültür-sanat aktivitesinde yer almaya çalışıyoruz" diyen Ersoy, "Hükümetimizin de ortak politikasıdır. Örnek verecek olursak, şu anda İstanbul'da Beyoğlu, Ankara'da da Başkent Kültür Yolu festivalleri gerçekleştirilmekte. İki festivalde toplam 10 binden fazla sanatçı, 2 binden fazla etkinlikte yer alıyor. Dünyayla kıyasladığınız zaman bu kadar geniş çapta yapılmış hiçbir organizasyon yok" ifadelerini kullandı.

Festivaller organize edilirken bir firma tarafından İspanyol keman virtüözü Ara Malikian'ın önerildiğini söyleyen Ersoy, sanatçının sosyal medya hesabında Atatürk'e hakaret ettiği paylaşımlarını tespit edilmesi üzerine, konserin festivalden çıkarıldığını söyledi.

Ersoy, şarkıcı Melek Mosso'nun bu hafta Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nde sahne alacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Her zaman söylüyorum, lütfen ön yargılarımızı bir tarafa bırakalım. Ön yargılarla hareket edersek sonuç alamayız. Geniş resme bakmaya çalışalım. Kültür ve Turizm Bakanı olarak diyorum ki, 'Sanatın ve kültürün destekçisiyiz.' Özellikle vurgulayarak söylüyorum, bu bizim hükümet politikamız. Bakanlık, hiç olmadığı kadar festivallere yer açıyor, yoğun bir şekilde, sanatçı kitleleriyle yüzlerce, binlerce etkinlik gerçekleştiriyor. Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu festivalleriyle sınırlı kalmıyoruz. Son baharda Diyarbakır'ı da dahil ediyoruz. Önümüzdeki sene İzmir'i dahil ediyoruz. Arada Adana Portakal Çiçeği Festivali var, onu da sahiplendik. Şu anda çok geniş bir festival de Konya'da yapıyoruz, mistik müzikle ilgili."

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol