birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 10.05.2021 17:47

Bakan Karaismailoğlu, Rize’deki liman projesini böyle savundu: Bölge halkı bizim gibi İstanbul’da iş aramasın

Rize’de yapılması planlanan lojistik limanı projesiyle ilgili konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bölgenin insanı bölgede çalışsın, ailesinin yanında çalışsın. Bizler gibi kalkıp İstanbul’da iş aramak zorunda kalmasın” dedi. Yurttaşların protestosuna da değinen Karaismailoğlu, ‘dışarıdan burayı kaşımak isteyenlerin olduğunu’ iddia etti. Taş ocağı için açılan yol çalışmalarını yerinde inceleyen Karaismailoğlu, bölge halkının sert tepkisiyle karşılaştı.

Bakan Karaismailoğlu, Rize’deki liman projesini böyle savundu: Bölge halkı bizim gibi İstanbul’da iş aramasın

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat’ın, Rize’de kurulması planlanan İyidere Lojistik Limanı Projesi için İkizdere’deki İşkencidere Vadisi’nde taş ocağı açma girişimine karşı yurttaşların direnişi sürerken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bölgeye giderek temaslarda bulundu.

Rize’de gazetecilere açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, bölgedeki yurttaşların taş çıkarma girişiminden rahatsız olduğunu ve bu kesimlerle görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

‘10 AĞAÇ ETKİLENİRSE, 100 AĞAÇ DİKECEĞİZ’

“10 farklı bölgede Rize İyidere lojistik limanının deniz altında kalacak taş dolgusu için araştırmalar yapıldı” diyen Karaismailoğlu, bu araştırmalar sonucunda taş çıkarmak için ‘en uygun’ yerin İkizdere olarak belirlendiğini kaydetti. Karaismailoğlu, “Bunun akabinde çalışmalara başladık” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu araştırmalar sonucunda tek uygun taşın bu bölgede olduğunu uzmanlarımız ve Maden İşleri Genel Müdürlüğümüz bize söylediler. Tabii buradaki mevcut köylüler, vatandaşlarımızın görüşleri ve şikâyetleri bizim için önemli. Bölge vatandaşlarının, köylülerin başımızın üstünde yeri var. Onlarla istişare etmek için bugün buraya geldik. Onlarla istişarelerimiz devam ediyor. İnşallah bölgeyi fazla rahatsız etmeden, bu bölgede eğer etkilenecek 10 tane ağaç varsa yerine 100 tane ağaç dikeceğiz. Burada, sadece 13,5 hektarlık bir alanda Rize İyidere limanı için olmazsa olmaz olan taşın dolgusu için burası kullanılıp 2 yılı doldurmadan buradan çıkmayı taahhüt ediyoruz.”

‘DIŞARIDAN BURAYI KAŞIYANLAR VAR’

Projenin bölgeye ‘büyük katkılar sağlayacağını’ öne süren Karaismailoğlu, Rizelileri önemsediklerini ancak ‘dışarıdan burayı kaşımak isteyenlerin olduğunu’ savundu. Karaismailoğlu, “Rizelilerle birlikte, onların destekleriyle birlikte yapmanın çabası içerisindeyiz. Rizeliler başımızın üstünde ama maalesef buraya gelip burayı kaşımak isteyen arkadaşlarımıza tavrımız böyle olmayacaktır. İnşallah bu işi de Rizelilerle, İkizderelilerle beraber bu işi, bu bölgeye yapılacak kıymetli yatırımı hep birlikte yapacağız” dedi.

‘RİZE’Yİ LOJİSTİK ÜS YAPACAĞIZ’

Amaçlarının ‘bölgede istihdam sağlamak’ olduğunu iddia eden AKP’li Bakan, bölge insanın kendi yöresinde çalışmasını istediklerini ifade ederek sözlerini şöyle sonlardırdı:

“Bölgenin insanı bölgede çalışsın, ailesinin yanında çalışsın. Bizler gibi kalkıp İstanbul’da iş aramak zorunda kalmasın. O yüzden bölgesel kalkınmaya, yerel kalkınmaya çok önem veriyoruz. Rize limanı bittiğinde, 34 farklı sektörde 8 bin kişiye iş imkânı sağlayacak, inşallah bölge daha da değerlenecek. Lojistik bir üs olması için Rize’yi hep birlikte ayağa kaldırıyoruz.”

BÖLGE HALKINDAN KARAİSMAİLOĞLU'NA TEPKİ

İşkencedere Vadisi’inde yapılacak olan taş ocağı için açılan yol çalışmalarını yerinde inceleyen Karaismailoğlu, bölge halkının sert tepkisiyle karşılaştı. Bölge halkı doğalarının tahrip edilmesine tepki gösterirken Karaismailoğlu'nun, “2 sene dolmadan çıkıp gideceğiz” sözlerini sarf ettiği duyuldu.

Bakan Karaismailoğlu tepkiler üzerine arkasını dönüp korumaları eşliğinde makam arabasına binerek alandan ayrıldı. Bakanın ayrılışıyla kalabalıktan yuhalama sesleri yükseldi. Köylüler, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol