birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 07.01.2021 11:28

Bakan Karaismailoğlu: Uzay vatanda çok daha güçlü olacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca, Türksat 5A'nın 8 Ocak Cuma günü saat 04.28'de uzaya gönderileceği bildirildi. Bakan Adil Karaismailoğlu, "Türksat 5A'nın da devreye girmesiyle birlikte, uzay vatanda çok daha güçlü olacağız" dedi. Bakanın 'daha' derken ne dediği ise anlaşılmadı.

Bakan Karaismailoğlu: Uzay vatanda çok daha güçlü olacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türksat 5A'nın uzaya gönderilmesine sayılı saatler kaldığı belirtilerek, "Türkiye saatine göre 8 Ocak Cuma günü saat 04.28'de SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD/Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatılacak uydu, 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek. Türksat 5A uydusu manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak. Türksat 5A'nın, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık 4 ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor" denildi.

UZAY VATAN?!?

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Bakan Karaismailoğlu, uydu haberleşmesi alanında tarihi günler yaşandığını ifade etti.

30 yıl süre ile uzayda hizmet verecek olan Türksat 5A uydusunun manevra ve hizmet ömrünün, diğer uydulara kıyasla çok daha uzun olacağını öne süren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Ülkemizin beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A'nın ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssünden Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilmesine saatler kaldı. 31 derece doğu yörüngesinde yerini alacak olan Türksat 5A’nın hizmete girmesiyle birlikte, doğu ve batıya ek olarak, Ortadoğu ve Afrika Kıtası’nı da kapsama alanımıza ekleyeceğiz. Türksat 5A'nın yörüngesinde hizmete girmesiyle birlikte, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B ile birlikte, uzaydaki aktif haberleşme uydu sayımız 4’e çıkacaktır. Türksat 5A’nın da devreye girmesiyle birlikte, uzay vatanda çok daha güçlü olacağız."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol