birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Bakan Kasapoğlu açıkladı: Türkiye’de 349 vakıf yurdu var

CHP’li Bülbül’ün cemaat ve vakıflara ait yurtlara ilişkin sorusu bir skandalı ortaya çıkardı. Buna göre Türkiye’de 49 vakfa ait 349 yurt bulunuyor.

GÜNCEL 21.12.2021 12:52
Bakan Kasapoğlu açıkladı: Türkiye’de 349 vakıf yurdu var
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Türkiye tarikat yurtlarında yaşanan cinayet ve istismar vakalarını konuşurken, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ülkedeki kaç vakıf yurdu olduğunu açıkladı.

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, 23 Kasım’da yapılan Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinin komisyon görüşmeleri sırasında Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na öğrencilerin yurt ve kredi sorunlarını dile getirip konuya ilişkin bazı sorular sormuştu. Bakan Kasapoğlu’nun 14 Aralık’ta verdiği yanıtlarla bir skandal ortaya çıktı.

Bülbül’ün "Hangi vakıfların kaçar tane yurdu var” sorusuna Bakan Kasapoğlu, “25 Kasım 2021 tarihi itibariyle 49 vakfa ait 349 yurt bulunmaktadır” diye yanıtladı. Ancak Kasapoğlu, hangi vakfın kaç yurdu olduğunu açıklamadı.

Bülbül,, ayrıca öğrencilerin en büyük sorunlarından birinin de aldıkları kredileri ödeyemedikleri olduğunu belirterek, “Borç erteleme talebinde bulunan gençlerin oranı ise 2006 yılına oranla 2019'da yüzde 416 arttı. Borcunu ödeyemediği için icra tehlikesiyle karşı karşıya olan gençlerin sayısı 280 bine dayandı. Toplam 5,5 milyon öğrenci KYK'yla borç-icra ilişkisi içinde, 400 bini ise icrada” demişti.

Bakan Kasapoğlu ise topu vergi dairelerine atarak “Bakanlığımızın borçluları icraya gönderme ve haciz yapma yetkisi bulunmamaktadır. Devlet alacağı haline gelen borçlar, vergi dairelerince takip edilmektedir” yanıtını verdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol