birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

Bakan Kasapoğlu, yurt kapasitelerinin talebin üstünde olduğunu savundu

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yurtlarda kapasitelerin talebin üzerinde olduğunu savunarak, "Yurt kapasitemiz talebin üstünde. Şu anda yurtlarımızda 746 bin yatağın 80'bini boş. Altyapımızın bu anlamda çok güçlü olduğunu söylemek istiyorum" dedi.

GÜNCEL 21.05.2022 11:37
Bakan Kasapoğlu, yurt kapasitelerinin talebin üstünde olduğunu savundu
Abone Ol google-news

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Gençlik Haftası nedeniyle Nevşehir'e gitti. Burada konuşan Kasaoğlu, yükseköğretim yurtlarında doluluk oranının yüzde 90 seviyesinde olduğunu söyledi.

Yurt kapasitelerinin talebin üstünde olduğunu savunan Kasapoğlu, "İlk süreçlerde öğrencilerin gençlik dönemi 'birkaç ay yurtta kalayım, sonra duruma bakarım' mantığı genellikle olan bir şey. Ama şu anda yurtlarımızda 746 bin yatağın 80'bini boş. Bazı günlerde YÖK kontenjanı artırıyor; o zaman talep artıyor, ona göre ihtiyaca göre gereken aksiyonu alıyoruz. Ama altyapımızın bu anlamda çok güçlü olduğunu söylemek istiyorum" dedi.

Bakan Kasapoğlu, '8 milyon öğrencimiz var, 8 milyon kapasitemiz olması lazım' mantığının doğru olmadığını savunan, şöyle konuştu:

"Böyle bir ihtiyaç söz konusu değil. Zaten talep belli. Geçtiğimiz yıl 600 binler civarında bir talep vardı. Onu en güzel şekilde yönettik. Yurtlarla ilgili hizmet politikamız ve standartlarımız her geçen gün artıyor. Kapasiteyi ihtiyacı göre; çünkü ihtiyaç olmayan yere yurt yapmak makul değil, güçlendiriyoruz."

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun