birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

Bakan Kirişci'den hayvan barınakları açıklaması: Yer yok, ormanlık alandan yer vereceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, hayvan barınakları hususunda yaptıkları çalışmada barınaklar için yeterli alanın olmadığını ifade etti. Kirişçi, yerel yönetimlere, hayvan barınağı kurmaları için ormanlık alanlardan yer vereceklerini, bu alanların dernek ya da gönüllülere verilemeyeceğini kaydederken, pilot uygulamayı İstanbul'da başlattıklarını açıkladı.

GÜNCEL 29.11.2022 12:14
Bakan Kirişci'den hayvan barınakları açıklaması: Yer yok, ormanlık alandan yer vereceğiz Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dün akşam sarayda gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilere açıklama yaptı. Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, hayvan barınaklarıyla ilgili İstanbul Valiliği ile birlikte çalışma başlattıklarını belirtti.

İHA'nın aktardığına göre Bakan Kirişçi, hayvan barınağı hususunda yeterli alan olmadığından, ormanlık alanlardan yerel yönetimlere yer verileceğini ifade etti.

Kirişçi'nin gazetecilere yaptığı açıklama şu şekilde;

"Hayvan barınakları konusunda yer yoksunluğu söz konusu. Bu barınakların doğal hayata yakın olması da gerekiyor. Biz, ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul'un barınak sorununu gidereceğiz. Bir derneğe ya da gönüllere veremeyiz; ama belediyelere yer verebiliriz. İstanbul'un 39 ilçesi için 30'ar dekarlık yerleri yerel yönetimlerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız. Süreci valiliğimiz takip ediyor. İstanbul'da pilot uygulama olarak başlattık. Eğer karşılığı olursa ve bundan olumlu netice alabilirsek diğer iller için de benzer yol izleyeceğiz."

AKADEMİSYEN VE UZMAN GÖRÜŞÜ ALACAĞIZ

Bakan Kirişci, ilerleyen günlerde şehirlerde sahipsiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilgili çalıştay düzenleyeceklerini de belirterek, "Bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşlerini alacağız ve bir yol haritası belirleyeceğiz" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol