birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 29.12.2020 20:08

Bakan Koca’dan aşı açıklaması: Yarın burada olmasını bekliyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den Türkiye'ye gelecek olan koronavirüs aşılarının Türkiye saati ile 19.50’de Pekin havalimanından havalandığını, aşıların yarın sabah ülkede olmasını beklediklerini bildirdi.

Bakan Koca’dan aşı açıklaması: Yarın burada olmasını bekliyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İnaktif aşılarımızın ilk bölümünü getiren uçak Türkiye saati ile 19.50’de Pekin havalimanından havalandı. Yarın sabah burada olmasını bekliyoruz. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz" dedi.

27 Aralık'ta Çin'den Türkiye'ye doğru yola çıkacağı açıklanan koronavirüs aşılarının sevkiyatında gecikme olacağı duyurulmuş, gerekçe ise Pekin'deki koronavirüs önlemlerinin artırılması olarak bildirilmişti.

Çin'den gelişi yılan hikayesine dönen Sinovac’ın koronavirüs aşısına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İnaktif aşılarımızın ilk bölümünü getiren uçak Türkiye saati ile 19.50’de Pekin havalimanından havalandı" dedi. Koca, aşıların yarın sabah (30 Aralık) Türkiye'ye gelmesini beklediklerini bildirdi.

Koca, şunları söyledi:

"İnaktif aşılarımızın ilk bölümünü getiren uçak Türkiye saati ile 19.50’de Pekin havalimanından havalandı. Yarın sabah burada olmasını bekliyoruz. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz."

bakan-koca-dan-asi-aciklamasi-yarin-burada-olmasini-bekliyoruz-822744-1.

THY: 3 MİLYON DOZ TAŞIYACAK OLAN UÇAK ANKARA'YA GÖNDERİLECEK

Türk Hava Yolları (THY), Çin'den sipariş edilen yeni tip koronavirüs aşısının 3 milyon dozluk ilk partisinin yarın sabah icra edilmesi planlanan Pekin-İstanbul seferiyle İstanbul Havalimanı'na getirileceğini bildirdi.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Çin'den getirilecek koronavirüs aşısının ilk partisinin, THY'nin "TK 6175" sefer sayılı "Boeing 777" tipi uçağıyla yarın başkent Pekin'den İstanbul Havalimanı'na taşınacağı belirtildi.

Açıklamada, ilk parti için 17 konteynerde toplam 3 milyon doz aşı taşıyacak uçağın yarın saat 06.10'da İstanbul'a ulaşacağı, ardından getirilen aşıların THY'ye ait başka bir seferle Ankara'ya gönderilmesinin planlandığı kaydedildi.

bakan-koca-dan-asi-aciklamasi-yarin-burada-olmasini-bekliyoruz-822745-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol