birgün

13° SİSLİ

GÜNCEL 12.09.2020 13:47

Bakan Koca'dan Kılıçdaroğlu'na yanıt: O sözleri söylememeli

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste gerçek sayıların açıklanandan daha fazla olduğunu belirten CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Erdoğan doktor değil ki, sen neden ondan talimat alıyorsun?" sözlerine yanıt verdi. Koca, "CHP Genel Başkanı o sözleri söylememeli" dedi.

Bakan Koca'dan Kılıçdaroğlu'na yanıt: O sözleri söylememeli

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İstanbul'da geçen haftaya göre yüzde 32 vaka artışı olduğunu belirten Koca, "Ankara, memur kenti olduğu için yazın şehir dışına ciddi nüfus hareketi oldu. Geriye dönüşlerle birlikte giderek vaka artış tablosu başladı. Düğün vb. etkinlikler de ana kaynak haline geldi" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisia (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs salgınında gerçek sayıların, açıklanandan çok daha fazla olduğunu belirtmişti. Fahrettin Koca’nın Erdoğan’dan talimat aldığını söylemesiyle güvenini kaybettiğini kaydeden CHP lideri, “Erdoğan doktor değil ki, sen neden ondan talimat alıyorsun?” ifadelerini kullanmıştı.

Fahrettin Koca, Kılıçdaroğlu'nun bu eleştirilerine yanıt verdi. Koca, "Dünya, solunum sıkıntısı olmayanı hastaneye almıyor. Covid'de 10 vakadan 8'i belirti vermiyor, 1'i hafiforta düzeyde atlatıyor, 1'i de hastanede tedaviye alınıyor. Batı ülkeleri bu 8'le uğraşmıyor. Biz ise sürekli tarama yapıyor o 8'i izole ediyoruz. Tarama yaptıkça vaka artıyor. CHP Genel Başkanı o sözleri söylememeli" dedi.

Sabah gazetesine konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İSTANBUL'U NE BEKLİYOR?

İstanbul başlangıçta virüs gerçeğini yaşadı ve tedbirlere uyum alışkanlığı başladı. Kent, yazın boşaldığı için bu dönemde ciddi etki görmedik. Trafik yüzde 18'e kadar indi, şimdi 65'e çıktı. Eylül sonuna doğru yoğunluğun artacağını öngörüyoruz. Nitekim, İstanbul'da geçen haftaya göre yüzde 32 vaka artışı var.

ANKARA'DA VAKALAR NEDEN PATLADI?

Ankara, memur kenti olduğu için yazın şehir dışına ciddi nüfus hareketi oldu. Geriye dönüşlerle birlikte giderek vaka artış tablosu başladı. Düğün vb. etkinlikler de ana kaynak haline geldi. Önümüzdeki günlerde esnek mesai ile 16.00-19.00 arasında memurların trafikte olmaması önemli.

" 100 BİNİ AŞKIN KİŞİ İZOLE OLMASI GEREKİRKEN SEYAHATE ÇIKIYOR"

Şu an 100 bini aşkın kişi evde izole olması gerekirken şehirler arası seyahate çıkıyor. Uçak ve tren yolculuğunda HES kodu zorunlu. Otobüs yolculuğunda da HES kodu takibi yapılacak. Evde izole olması gereken kişi, kurala uymuyorsa onları yurtlara alan, hatta masraflarını da o kişiden tahsil eden illerimiz var. Bunu yaygınlaştırıyoruz. "Evde izole olmuyorsan seni yurda alır ve parasını tahsil ederim uygulaması" başladı.

KILIÇDAROĞLU'NA YANIT

Dünya, solunum sıkıntısı olmayanı hastaneye almıyor. Covid'de 10 vakadan 8'i belirti vermiyor, 1'i hafiforta düzeyde atlatıyor, 1'i de hastanede tedaviye alınıyor. Batı ülkeleri bu 8'le uğraşmıyor. Biz ise sürekli tarama yapıyor o 8'i izole ediyoruz. Tarama yaptıkça vaka artıyor. CHP Genel Başkanı o sözleri söylememeli. Batı ülkeleri gibi bizim de sadece solunum sıkıntısı olana test yapmamız gerekir. Ama biz filyasyon gibi zor bir işi yapıyoruz.

KONTROLLÜ DÖNEMİN ÖLÇÜTÜ NE?

Kontrollü dönem, il bazında 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı ile orantılı. Türkiye genelinde günlük vakanın önce 500'ün sonra 100'ün altına indiği süreç, kontrollü dönem olarak tanımlanabilir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız