birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 11.04.2021 11:12

Bakan Kurum'dan Ankara'da temeli kayan Açelya Apartmanı'na ilişkin açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Yapılan kontrolsüz kazı sebebiyle Açelya Apartmanı ve etrafındaki apartmanlar şu an için risk altında. Kontrollü bir şekilde yıkımını yürütüyoruz. Etraftaki 11 binayı da riskli görüyoruz." dedi.

Bakan Kurum'dan Ankara'da temeli kayan Açelya Apartmanı'na ilişkin açıklama

Ankara'da yandaki inşaat çalışması nedeniyle istinat duvarı çöken ve temeli kayan bina için yıkım kararı açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, çevredeki 11 binayı da dahil ederek dönüşüm gerçekleştirileceğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Yapılan kontrolsüz kazı sebebiyle Açelya Apartmanı ve etrafındaki apartmanlar şu an için risk altında. Kontrollü bir şekilde yıkımını yürütüyoruz. Etraftaki 11 binayı da riskli görüyoruz. Bu çerçevede bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz" dedi.

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle:

"Malatya'da İzmir'de nasıl yaptıysak TOKİ'miz hızlı şekilde inşaatları yapacak, vatandaşlara en iyi şekilde teslim etmiş olacağız. Devletimiz tüm imkanlarıyla Ankaralı hemşehrilerinin yanındadır. Hukuki tahkikat başlatılmış, cezai işlem yapılacaktır.

Yıkım sonrası etraftaki binaların taşınma sürecini başlatacağız. Süreci dikkatli yürütmek zorundayız. Riskin kaldırılmasını öngörüyoruz. Yarın itibarıyla tamamlarız, diğer binaların Salı günü taşınmasını öngörüyoruz. Taşınmaya müteakip TOKİ çalışmalara başlayacak.

Savcılık ve Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca inceleme yapılmaktadır. Kontrolsüz kazı ile ilgili ihmali olanlara hukuki süreç işleyecektir. Can güvenliğini riske atmadan çalışma yapılması gerekiyor. Varsa bir ihmal gereğine bakacağız. Tahkikat yapmadan sorumlusu şudur demek doğru değildir. Toplam 11 bina var."

Ayrıntılar gelecek...

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol