Bakan Kurum: Dipsiz Göl doğal sit alanı ilan edilecek

18.11.2019 18:55 YEŞİL BİRGÜN

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gümüşhane'de "Dipsiz Göl" olarak anılan bölgenin doğal sit alanı ilan edileceğini bildirdi.

Dipsiz Göl'ü define için yok eden iki kişinin kimliği ortaya çıktı Dipsiz Göl'ü define için yok eden iki kişinin kimliği ortaya çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin göl ve çevresindeki çalışmaları sürdürdüğünü aktaran Kurum, ilk etapta bölgede bilimsel çalışmaların yapılacağını, ardından da göl ve çevresinin bozulan yapısının eski doğal haline kavuşturulması için gerekli tüm adımları atacaklarını vurguladı.

Kurum, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da konuyu yakından takip ettiğini ve gölün eski haline kavuşturulması için gerekli adımların atılması talimatı verdiğini belirtti.

NE OLMUŞTU?
Gümüşhane merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası’nda bulunan Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık Dipsiz Göl, define bulmak uğruna yok edilmişti.

Dipsiz Göl’ü define aramak için kurutan iki kişiden birinin AKP'de siyaset yapan bir isim olduğu ortaya çıkmıştı.İzinleri alıp kazıları yapanların Fatih Sözen ile Ahmet Canbakkal olduğu belirtilmişti.

cukurda-defineci-avi-540867-1.