birgün

22° AÇIK

Bakan Kurum konut fiyatı ve kira artışlarına karşı yeni adımı duyurdu: Ofisler ev oluyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, “Konut ve kira fiyatlarını düşürmek için arz fazlası ofisler konuta dönüştürülecek” açıklamasında bulundu. Buna göre, konuta dönüşmeye müsait olan ofislerin dönüşmesi durumunda, ülke genelinde 50 bin adet yeni konut oluşturulabilecek.

GÜNCEL 18.08.2022 12:55
Bakan Kurum konut fiyatı ve kira artışlarına karşı yeni adımı duyurdu: Ofisler ev oluyor Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konut ve kira fiyatlarını düşürmek için Türkiye genelinde arz fazlası nedeniyle satılamayan ya da kiralanamayan ofislerin konuta dönüştürüleceğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Kurum, ülke genelinde bu durumda 4 milyon metrekare, İstanbul’da ise yaklaşık 1,5 milyon metrekare ofis bulunduğunu kaydetti.

ÜLKE GENELİNDE SADECE 50 BİN YENİ KONUT

Kurum, söz konusu ofislerin dönüşümüyle 50 bin yeni konut oluşturulacağını açıkladı.

Kurum, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Konut-kira fiyatlarını düşürmek için her adımı atıyoruz! İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon m² arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan OFİS, KONUTA DÖNÜŞTÜRÜLECEK! Bu, 50 BİN YENİ KONUT demek! Yönetmeliğimiz yayımlandı. Hayırlı olsun.”

Türkiye'de son dönemde kiraların ve ev fiyatlarının hızla artması hem kiracıları hem de ev almak isteyenleri zor durumda bıraktı. Salgın, arz talep dengesinin bozulması gibi çok sayıda faktör, birçok ilde ev kiralarında ciddi artış yaşanmasına neden oldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol