birgün

7° PARÇALI BULUTLU

MEDYA 06.11.2020 11:43

Bakan Kurum'un 'Riskli binalarda oturmayalım' açıklaması Ahmet Hakan'ın bile tepkisini çekti

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tüm Türkiye’ye sesleniyorum, riskli binalarda oturmayalım” açıklamasına tepki gösterdi. Hakan, Kurum'a yönelik "Tavsiyenize zerre kadar ihtiyaç yok" dedi.

Bakan Kurum'un 'Riskli binalarda oturmayalım' açıklaması Ahmet Hakan'ın bile tepkisini çekti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tüm Türkiye’ye sesleniyorum, riskli binalarda oturmayalım” açıklaması Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın bile tepkisini çekti.

Hakan, bugün Hürriyet'te yayımlanan yazısında, Bakan Kurum'a yönelik "Riskli binalarda oturulmayacağını, en çok da riskli binalarda oturmak zorunda kalan vatandaşlarımız bilirler.​ Tavsiyenize zerre kadar ihtiyaç yok yani" dedi.

Hakan, "‘Riskli binalarda oturmayın’ diyen çok sayın yetkili" başlıklı yazısında şunları ifade etti:

"Vatandaşlarımıza “Riskli binalarda oturmayın” diyorsunuz çok sayın yetkili bey.

Tamam... İyi diyorsunuz.

Tamam... Güzel diyorsunuz.

Ama çok sayın yetkili bey, bu insanlar, keyifleri öyle istediği için riskli binalarda oturmuyorlar ki!

“Amaaan şimdi taşınma sorunuyla falan kim uğraşacak abi” diyerek riskli binalarda oturmaya devam etmiyorlar bu insanlar.

Yahu kim ister en küçük bir depremde enkaza dönüşecek bir binada çoluk çocuk oturmayı? Yahu kim ister enkaz altında can vereceğini bile bile o binalarda oturmaya devam etmeyi?

Niye anlamıyorsun çok sayın yetkili bey?

Başka seçenekleri yok bu insanların.

Yahu kim ister en küçük bir depremde enkaza dönüşecek bir binada çoluk çocuk oturmayı? Yahu kim ister enkaz altında can vereceğini bile bile o binalarda oturmaya devam etmeyi?

Niye anlamıyorsun çok sayın yetkili bey?

Başka seçenekleri yok bu insanların.

Mecburlar mecbur!

Mecbur oldukları için oturuyorlar o riskli binalarda.

Çok sayın yetkili bey!

“Vatandaşlarıma sesleniyorum: Riskli binalarda oturmayın” diye hiçbir işe yaramayan, empati yoksunu, anlayışsız mı anlayış, boş beleş açıklamalar yapmak yerine...

Riskli binalarda oturan vatandaşlarımıza uygun alternatif planlar sunun, onların dertlerine derman olun, onlar için bir şeyler yapın.

Sizden beklenen budur.

Size düşen görev budur.

Şunu hiç unutmayın:

Riskli binalarda oturulmayacağını, en çok da riskli binalarda oturmak zorunda kalan vatandaşlarımız bilirler.

Tavsiyenize zerre kadar ihtiyaç yok yani."

BAKAN KURUM'UN SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de 30 Ekim'de meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından yaptığı "Riskli binalara oturmayalım" açıklaması tepki çekmişti.

Kurum, "Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım" ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol