Ticaret Bakanı Muş, gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 1'e indirilmesiyle ilgili 81 ile talimat verildiğini belirterek, "Denetimler neticesinde indirimi yansıtmayan marketlere en ağır yaptırımları uygulayacağız" dedi.

Bakan Muş'tan gıda fiyatlarıyla ilgili 81 ile talimat

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, gıda ürünlerinde KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e çekilmesi sonrasında denetimlerin başlayacağını belirtti.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından açıklama yapan Muş, "81 ilimizdeki Ticaret Müdürlüklerimize talimatımızı verdik. Pazartesi günü itibariyle denetimlerimizi daha da yoğunlaştıracağız" dedi.


Bakan Muş, indirimi yansıtmayan marketler için de "Yapacağımız denetimler neticesinde KDV indirimini fiyatlara yansıtmayan ve haksız fiyat artışlarıyla vatandaşlarımızı mağdur eden marketlere en ağır yaptırımları uygulayacağımızdan kamuoyunun hiçbir şüphesi olmasın" açıklaması yaptı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı gıdada KDV indirimi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

KDV indirimi pirinç, bulgur, nohut gibi tüm bakliyat ürünleri, su, çay, şeker, tuz, sıvı ve katı yağlar, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir, zeytin ve bunlardan yapılan ürünlerin fiyatlarında geçerli olacak.