2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 8 bin 500 TL tutarındaki yeni asgari ücretin 2022 yılı enflasyonunun dikkate alınarak belirlendiğini görmezden gelerek, 2023 yıl sonu enflasyonunun oldukça üzerinde zam yapıldığını söyledi. İktidar, 2023 yılında enflasyonda düşüş yaşanacağını belirtiyor.

Abone Olgoogle-news
Bakan Nebati asgari ücretten memnun kaldı: 2023 yıl sonu enflasyon oranının oldukça üzerinde
Fotoğraf: AA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 8 bin 500 TL tutarına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Nebati, yeni asgari ücretin 2023 enflasyonuna göre belirlendiğini belirt. Nebati, "Vurgulamak isterim ki bu artış, Orta Vadeli Program çerçevesinde yüzde 24,9 olarak öngördüğümüz 2023 yıl sonu enflasyon oranının oldukça üzerinde bir seviyeye tekabül etmektedir" ifadesini kullandı.

Enflasyonla mücadele edeceklerini öne süren Nebati'nin açıklamaları şöyle:

"Hükümetlerimiz döneminde çalışanlarımızın alım gücünün ve refah düzeylerinin iyileştirilmesi en önemli önceliklerimizden biri olmuştur. 2023 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesinde bir yandan 85 milyonu aşkın vatandaşımızın refahını gözetirken, diğer yandan üretim çarklarının ülke ekonomimizin potansiyelini üst seviyelere taşıyacak şekilde işlemeye devam etmesini sağlıyoruz. Enflasyonla mücadelemizi ve enflasyondan vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmesini engellemeyi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu yaklaşımla, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücreti, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da açıklandığı üzere net 8.506,80 TL’ye yükseltmiş bulunuyoruz. Böylece asgari ücreti geçtiğimiz Ocak ayına göre yüzde 100, Temmuz ayına göre ise yüzde 54,7 artırmış olduk. Vurgulamak isterim ki, bu artış Orta Vadeli Program çerçevesinde yüzde 24,9 olarak öngördüğümüz 2023 yıl sonu enflasyon oranının oldukça üzerinde bir seviyeye tekabül etmektedir.

Bildiğiniz üzere, 2022 yılında asgari ücretten gelir ve damga vergisi kesintisini kaldırmış ve bu uygulamayı tüm ücret gelirleri için geçerli kılmıştık. Yeni asgari ücretin başta işçilerimiz olmak üzere tüm paydaşlara hayırlı olmasını dilerim."