birgün

16° KAPALI

Bakan Nebati: Kur korumalı mevduata katılım 84 milyar lirayı geçti

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bankacılık sektöründe 84 milyar lira kur korumalı mevduat/katılım fonu bakiyesi bulunduğunu ifade etti. Son dönemde dövizdeki artışa değinen Nebati, "Bu geçiş sürecinde gerçekleşen dalgalanmaların zaman içinde azalmasını ve kurda istikrarlı bir seyir oluşmasını bekliyoruz" yorumunu yaptı.

EKONOMİ 04.01.2022 11:26
Bakan Nebati: Kur korumalı mevduata katılım 84 milyar lirayı geçti
Abone Ol google-news

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Bankalardan temin edilen geçici son verilere göre, bankacılık sektöründe 84,05 milyar lira kur korumalı mevduat/katılım fonu bakiyesi bulunmaktadır" açıklamasını yaptı.

AA'ya konuşan Nebati, ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gelecek dönemde yapılacak çalışmalara ilişkin konuşan Nebati, "Önümüzdeki dönemde de yastık altındaki altınların finansal sisteme aktarılması yönünde diğer çalışmalar yapılacaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) devlet katkısı yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkarılacaktır. Kurumlar vergisi oranı rekabetçi hale getirilecektir. Katma değer vergisi sadeleştirilecektir. Yatırım fon ve ortaklıklarından elde edilen kar paylarına istisna uygulanacaktır. Gelire endeksli senetler ihraç edilecektir. Öncelikli Sektör Kredilendirme Programı hayata geçirilecektir. Yatırımların teşviki için uzun vadeli kredi ve kefalet imkanı Kredi Garanti Fonu paketi olarak geliştirilecektir. Proje bankacılığı yaygınlaştırılacaktır" ifadelerini kullandı.

KUR KORUMALI MEVDUAT

Nebati, kur korumalı TL vadeli mevduat hesabına geçişlere ilişkin güncel bilgileri paylaşarak, "Uygulamanın henüz başlarında olmamıza rağmen vatandaşların kur korumalı TL vadeli mevduat/katılım fonuna ilgisinin yüksek olduğu görülmektedir. Bankalardan temin edilen geçici son verilere göre, bankacılık sektöründe 84,05 milyar lira kur korumalı mevduat/katılım fonu bakiyesi bulunmaktadır" diye konuştu.

DÖVİZ KURUNDA ARTIŞ

Döviz kurlarında son dönemde yaşanan artışa da değinen Nebati, "Açıkladığımız aksiyon adımlarının etkisiyle bu geçiş sürecinde gerçekleşen dalgalanmaların zaman içinde azalmasını ve kurda istikrarlı bir seyir oluşmasını bekliyoruz" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol