birgün

4° HAFİF YAĞMUR

Bakan Özer: 94 bin öğretmen Kariyer Basamakları Sınavı’ndan muaf

Milli Eğitim Bakanı Özer, yüksek lisans yapan 94 bin 606 öğretmenin uzman, doktorası bulunan 257 öğretmenin ise başöğretmenlik sınavından muaf olacağını açıkladı.

EĞİTİM 07.11.2022 12:00
Bakan Özer: 94 bin öğretmen Kariyer Basamakları Sınavı’ndan muaf Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Eğitim sendikalarının, öğretmenlik mesleğini kariyer basamaklarına ayıran Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dair tepkileri devam ederken, Milli Eğitim (MEB) Bakanı Mahmut Özer açıklama yaptı.

19 Kasım’da düzenlenecek Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’na ilişkin konuşan Özer, Öğretmenlik kariyer basamakları eğitimleri için toplam 614 bin 390 öğretmenin başvurduğunu, bu öğretmenlerin 606 bin 185'inin eğitimlerini tamamladığını belirtti.

Özer, Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı'na 595 bin 598 başvuru yapıldığını ve yüksek lisans ve doktorası bulunan öğretmenlerin sınavdan muaf olacağını söyledi.

94 BİN ÖĞRETMEN SINAVDAN MUAF OLACAK

Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’nın daha önce planladığı gibi 19 Kasım’da, 81 ilde yapılacağını ifade eden Özer, şunları kaydetti:

“Muaf olan öğretmenlerimizin sayıları belli oldu. Buna göre hâlihazırda eğitim sistemimizde bulunan 75 bin 506 bin uzman öğretmen sayısı, sınavdan muaf olan 94 bin 606 yeni uzman öğretmenle 170 bin 112'e ulaşacak. Şu anda 89 olan başöğretmen sayısı da sınavdan muaf olan 257 öğretmenle beraber toplam 346’ya çıkacak. İnşallah, sınava girerek uzman ve başöğretmen olmaya hak kazanacak arkadaşlarımızla birlikte bu sayı daha da artacak ve hep birlikte yolumuza çok daha güçlü devam edeceğiz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun