birgün

14° AÇIK

Bakan Özer: Kılıçdaroğlu'nu biz zincirle mi tutuyoruz?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Milli Eğitim Bakanlığı önüne gitmesi ancak içeri alınmamasına ilişkin, "Bizim herhangi bir kimse ile görüşmeme diye bir şeyimiz yok yeter ki dert eğitim olsun. Meclis açıldıktan sonra eğitim komisyonunu davet ettim. Gelmeyen sadece CHP idi" yorumunu yaptı.

GÜNCEL 06.01.2022 22:20
Bakan Özer: Kılıçdaroğlu'nu biz zincirle mi tutuyoruz?
Abone Ol google-news

Eğitim gündemine dair değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Milli Eğitim Bakanlığı'ndan içeri alınmamasına ilişkin konuştu. "Sayın Kılıçdaroğlu protokol kapısından gelmedi" ifadelerini kullanan Özer, "Kılıçdaroğlu'nu biz zincirle mi tutuyoruz? Bunlar üzerinden spekülasyon yapılmasını doğru bulmuyorum. Oralar hep eylemlerin yapıldığı yerler, sayın Kılıçdaroğlu'na özgü bir şey değil" dedi.

Bakan Özer, CNN Türk'te yayınlanan 'Gece Görüşü' programında Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı.

'YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMEYECEK'

Yarıyıl tatilinin öne alınması gibi bir gündemin olmadığını, bugün itibarıyla 3 bin 451 sınıfın Covid-19 nedeniyle yüz yüze eğitime ara verdiğini ve belli bir aşamaya gelirse, önlemlerini gözden geçirebileceklerini söyleyen Özer, şunları söyledi:

"Şu an için tatili bir hafta öne almak gibi bir planlamamız yok. Şu anda elimizdeki veriler yüz yüze eğitime ara vermeyi veya tatili bir hafta öne getirmeyi gerektirmiyor. 850 bin sınıftan 3 bin 451 tane sınıf… Biz on binleri gördük Omicron yokken. 71 bine yakın okulumuzda tüm sınıfları kapatılmış olan hiçbir okulumuz bulunmamaktadır, Omicron’daki hızlı yayılıma rağmen. Bazı okullarda sadece 2-3 derslik var."

'BELİRLİ BİR AŞAMAYA GELİRSE ÖNLEMLERİMİZİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİREBİLİRİZ'

Özer'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Şu anda tüm Türkiye inandı ki gerekli tedbirler alındığında haftada 5 gün yüz yüze eğitim devam edebilir. Bugün itibarıyla 3 bin 451 tane sınıfımız COVID veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verdi. Belirli bir aşamaya gelirse önlemlerimizi tekrar gözden geçirebiliriz. Okullar ilk açılması, son kapatılması gereken yerlerdir.

Birileri tatil bekliyorsa üzgünüm, şu an için yüz yüze eğitime devam ediyoruz. Öğrencilerimiz çok daha istekliler. Bir taraftan yüz yüze eğitimi açık tutmaya çalışırken bir taraftan da geçmiş 1.5 yılın kayıplarıyla ilgili dünya kadar etkinlik yapıyoruz. Bu süreçte öğretmenlerimiz bakanlığın telafi edici mekanizmalarının çok ötesine geçerek derslere başlarken geçmiş kayıplara ilişkin kazanım sağlamak için çok büyük fedakarlık gösterdi. Bakanlık olarak biz de 10, 11 ve 12. sınıflarda, ortaokulda 6, 7 ve 8. sınıflarda destekleme yetiştirme kurslarımız hizmet veriyor. 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerinde yardımcı kaynaklar verdik. Şu ana kadar 23.5 milyon yardımcı kitabı 81 ilimize ulaştırdık.

URFA'DA OKUL MÜDÜRÜNÜ AZARLAMASI

Şanlıurfa’da kamera önünde açıklama yoktu, birisi telefondan çekmiş. Cımbızlayarak servis etmişler. Oradaki öğrenciler çamurun, tozun toprağın içinde oynuyorlar. Biz oraya basketbol sahası yapabilir, rekreasyon olarak çok güzel hale getirebiliriz. Ben de orada kendimce bir tepki verdim.

KILIÇDAROĞLU’NUN MEB’E ALINMAMASI

Keşke bu süreçler hiç yaşanmasaydı. Eğitimi siyasi malzeme yapmaktan çıkmak lazım. Bakanlığa başladığımdan itibaren tüm paydaşlara kapılarım açık.Bizim herhangi bir kimse ile görüşmeme diye bir şeyimiz yok yeter ki dert eğitim olsun. Meclis açıldıktan sonra eğitim komisyonunu davet ettim. Gelmeyen sadece CHP idi. Biz kapılarımız bir yere kapatmış değiliz, bunu kamuoyunun bilmesi lazım yeter ki eğitim ile ilgili söylenecek söz olsun. Mülakatlara hiçbir dahilim yok."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol