birgün

24° AÇIK

Bakan Pakdemirli'den 'THK' çıkışı: Düşman değiliz, batırmaya gelmedik

TBMM Plan Bütçe Komisyonundaki görüşmeler sırasında milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Bakan Bekir Pakdemirli, “Biz THK'yi batırmaya gelmedik. THK'ye yardım ediyoruz şu anda. Uçak alım projesine başladık ve 2022 bütçemizden 2,4 milyar lira bu işe para ayıracağız” dedi.

SİYASET 11.11.2021 14:29
Bakan Pakdemirli'den 'THK' çıkışı: Düşman değiliz, batırmaya gelmedik
Abone Ol google-news

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türk Hava Kurumu'na (THK) düşman olmadıklarını söyledi, "Biz THK'yi batırmaya falan da gelmedik. THK'ye yardım ediyoruz şu anda. Uçak alım projesine başladık ve 2022 bütçemizden 2,4 milyar lira bu işe para ayıracağız" dedi.

Pakdemirli, Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin TBMM Plan Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

‘THK'YE DÜŞMAN BİR KURUM DEĞİLİZ’

Pakdemirli, THK'nın faal olmayan uçaklarının kiralanmasının mümkün olmadığını ifade ederek şöyle devam etti:

"Biz her sene ihaleye çıkıyoruz. Bizim kriterlerimiz bu diyoruz. Biz THK'ye düşman bir kurum değiliz. Biz THK'yi batırmaya falan da gelmedik. THK'ye yardım ediyoruz arkadaşlar şu anda. THK'nin elindeki uçakların motorları yorgun, çalışmıyor. Uçak alım projesine başladık ve 2022 bütçemizden 2,4 milyar lira bu işe para ayıracağız. Bu işi sadece bir uçağa indirgeyerek bunun üzerinden siyaset yapmayın. Bu yıl çıkan büyük orman yangınlarını orman kahramanlarımız 15 günde söndürdü."

İYİ PARTİLİ USTA’YA TEPKİ GÖSTERDİ: UÇAKTAN ANLAMIYORSUN KONUŞMA

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'ye, "Eleştirilerimizi kastederek bizi fedakar Orman Genel Müdürlüğü (OGM) personeli ile karşı karşıya getirme çabanız son derece yanlış. Biz, sizi eleştiriyoruz. Siyasi sorumlu sizsiniz" dedi.

Bunun üzerine Pakdemirli, Usta'ya, "Bütün teknik kararları OGM aldı. OGM ile karşı karşıyasınız. Bilmediğin işleri konuşma. Uçaktan anlamıyorsun konuşma. Bunu teknik ekipler biliyor" tepkisini gösterdi.

Usta'nın, "OGM size 'Uçak alınmasın mı' dedi? Bu arkadaşları suçlayamazsınız" sözü üzerine Pakdemirli, şunları söyledi:

"Buradaki hiç kimse teknik değil, Orman İdaresi 2019'da bana geldi, 'Biz THK ile senelerdir çalışıyoruz ve onların uçaklarını uçuruyoruz.' dedi. Helikopter de uçak da alıyorlar. Zaten bu yıl 200 milyon alım yapmışım. Bunun üzerinden polemik üretmenin anlamı yok. Bana dediler ki; 'Sayın Bakanım, biz bu uçakları kullanmak istemiyoruz.' Neden diye sordum. 'Bir defa eski, indiği yerden kalkamıyor, traktörler çekiyor. Bize 5 uçak veriyorlar. Bazen iki bazen üç tanesi operasyona uygun veya olmuyor.' Bu iş artık çok eskidi."

Muhalefeti kastederek "İktidara geldiğimizde hesap soracağız" anlayışının doğru olmadığını savunan Pakdemirli, "Biz bu bürokratları bulduk ve onlarla çalışıyoruz. Siz de iktidara gelseniz onlarla çalışacaksınız. Bunlar, bu memleketin yetiştirdiği bürokratlar. Biz sizler gibi onları tehdit etmiyoruz, bu arkadaşlara fırsat veriyoruz ve ilk hatalarında görevden almıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

ÇİFTÇİYE SESLENDİ: 3,5 SENEDİR SİZİ ÜZMEDİK

Tarımsal desteklerin GSYH'nin yüzde 1'inden fazla olması konusunda Pakdemirli, "Bunun konuşulmasını negatif olarak algılamıyorum. Bunun iktidar tarafından savunması da çok net, basit. OECD diyor ki, Türkiye yüzde 1,61 para harcıyor. Harcadığımız paraların altına sulama yatırımlarını, sübvansiyonlu kredileri koymanız lazım" ifadelerini kullandı.

Çiftçinin genel itibarıyla zarar etmediğini savunan Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Çiftçinin geleceğe yönelik endişesi elbette var. Biz çiftçimize her zaman şunu söylüyoruz; son 3,5 senedir sizi üzmedik. Doğru alım politikalarıyla, üretici dostu politikalarla sizi üzmedik. Girdi fiyatları ciddi şekilde artıyor. Bugün Türkiye dünyaya açık, ister istemez dünyadaki fiyat gelişmelerinin yansıdığı, ithalat ve ihracat kapısı açık bir ülkedir. Dışarıdaki fiyat değişikliklerinden etkileniyoruz, bunun da devletin imkanları doğrultusunda bir miktar sübvanse, bir miktar da mümkün mertebe fiyat mekanizmalarıyla ayarlanması gerekiyor."

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığının yanı sıra Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Türkiye Su Enstitüsünün 2022 bütçeleri kabul edildi.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol