birgün

22° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 12.07.2021 14:42

Bakan Pakdemirli’nin açıkladığı kuraklık ödemesine çiftçiden tepki: Sadece 5 köyün hasarını karşılar!

Kuraklıktan zarar gören Diyarbakırlı çiftçilere 25 milyon 200 bin lira hasar ödemesi yapılacağının açıklanmasının ardından çiftçiden tepki geldi. Diyarbakır’da çiftçilik yapan Faik Toy, "ödemenin Diyarbakır’da yalnızca 5 köyün hasarını karşılayacağına" dikkati çekti.

Bakan Pakdemirli’nin açıkladığı kuraklık ödemesine çiftçiden tepki: Sadece 5 köyün hasarını karşılar!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kuraklıktan zarar gören Diyarbakırlı çiftçilere 25 milyon 200 bin lira hasar ödemesi yapılacağını açıkladı. Diyarbakır’da çiftçilik yapan Ziraat Mühendisi Faik Toy, “ödemenin Diyarbakır’da yalnızca 5 köyün hasarını karşılayacağını” söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal medya hesabından Diyarbakırlı çiftçilere 12-17 Temmuz arasında toplam 25 milyon 200 bin TL kuraklık hasar ödemesi yapılacağını duyurdu.

TARSİM’in Diyarbakırlı çiftçilere toplam poliçe tutarının 13 katı hasar ödemesi yapacağını açıklayan Pakdemirli, “Dekar başı 18,3 TL poliçe ödemesine karşılık 229 TL hasar ödemesi yapılmış olacak” dedi.

'110 BİN DEKARLIK ARAZİYE DENK GELİYOR'

ANKA'nın aktardığına göre, Diyarbakır’da çiftçilik yapan Ziraat Mühendisi Faik Toy yaptığı açıklamada, Diyarbakırlı çiftçilere verilecek 25 milyon 200 bin TL’lik hasar ödemesinin 110 bin dekarlık araziye denk geldiğini belirtti.

Diyarbakır’ın toplam ekili arazisinin 3,5 milyon dekar olduğunu kaydeden Toy, “25 milyon 200 bin TL’lik hasar ödemesinin, Diyarbakır’daki yalnızca 5 köyün hasarını karşılayacağını” söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol