birgün

20° AÇIK

EĞİTİM 09.02.2020 10:14

Bakan Selçuk: Herkes üniversiteli olmak zorunda değil

Bakan Selçuk'un “Herkes üniversiteli olmak zorunda değil. Sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa” cümlesi Türkiye'nin eğitim alanında da neden sınıfta kaldığını gözler önüne serdi

Bakan Selçuk: Herkes üniversiteli olmak zorunda değil

Her geçen gün eğitim sistemi gericiliğe teslim edilirken, Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk’un Bakanlar Kurulu toplatısında sarf ettiği skandal sözler eğitimin kimlere emanet edildiğini de gözler önüne serdi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Türkiye’nin ‘ara insan gücünde’ ihtiyacı ve eksikliği olduğundan bahseden Bakan Selçuk’un “Asıl projemiz meslek liselerini güçlendirerek üniversitedeki yığılmayı azaltmak istiyoruz. Üniversite öğrencisi sayısı çoksa o ülkede sorun vardır. Az öğrenci sayısı varsa başarılıdır. Meslek liselerine karşı oluşan olumsuz yargıyı yönetebiliriz” dediği belirtildi.

‘SEN AĞA BEN AĞA, BU İNEKLERİ KİM SAĞA’

Meslek liselerinde okuyan çocukların ucuz iş gücü ve sömürü kaynağı olarak görüldüğü eleştirileri yapılırken, Bakan Selçuk’un geliştirdikleri yeni modelle, artık okulları ‘fabrikaların, otellerin, işletmelerin’ içine taşıdıklarını söylediği aktarıldı.

Bir sohbet sırasında konunun Bakanlar Kurulu’nda da gündeme geldiğini anlatan Bakan Selçuk’un şöyle dediği kaydedildi:

“Kabinede de dile getirdim. Herkes üniversiteye gitmek zorunda değil. ‘Okumayan çocuğu meslek lisesine göndereyim’ algısını yıkmalıyız. Dönüşümü sektörle birlikte, istihdam ihtiyacına göre gerçekleştireceğiz. Sanayici bizden nitelikli ara iş gücü istiyor. Herkes üniversiteli olmak zorunda değil. ‘Sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa’ durumu var yani.”

4 İMZA İLE İŞ YAPMA TALİMATI

Hürriyet’ten Nuray Babacan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanliği hükümet sisteminin uygulanmadaki sorunlarının belirlendiği bir raporun Erdoğan’a sunulduğu, bürokratik işlemlerin fazla olduğu, bunu aşmak için ise ‘4 imza ile yapılacak işlemlerden, 10 imza istemeyin’ yaklaşımı olduğu aktarıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız