birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 22.05.2021 13:28

Bakan Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Aktaş hakkında suç duyurusu

12 Eylül askeri cuntasının 17 yaşındayken idam ettiği Erdal Eren’in avukatı İsmail Sami Çakmak, toplumsal olaylarda cep telefonuyla görüntü alınmasını engelleyen genelge nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Çakmak, Soylu ve Aktaş hakkında “kanunsuz ve konusu suç teşkil eden emir verdiğini, suç işlemeye teşvik ettiğini ve suçu örtüğünü” suçlamasında bulundu.

Bakan Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Aktaş hakkında suç duyurusu

12 Eylül askeri cuntasının idam ettiği 17 yaşındaki Erdal Eren’in avukatı İsmail Sami Çakmak, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün toplumsal olaylarda görüntü alınmasını engelleyen genelgesiyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Çakmak suç duyurusu dilekçesinde, Soylu ve Aktaş’ın “kanunsuz ve konusu suç teşkil eden emir verdiğini, suç işlemeye teşvik ettiğini ve suçu örtüğünü” kaydederek, söz konusu genelgenin 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamaları öncesinde yayımlanmasının "manidar" olduğuna dikkat çekti.

ANKA'nın haberine göre Çakmak, Aktaş hakkında, “Bir genelge ile suç yaratmaya kalkışan bu genel müdürün hangi akla hizmet ettiğini bilemiyorum ama şikayet ettiğimiz genel müdürün şikayetimize konu genelgesi, suç işlemeye teşvik edici ve suçu örtmeyi amaçlayan bir nitelik ve içeriktedir” değerlendirmesinde bulundu. Çakmak, toplumun olaylarda yaşananları bilmesini engellemek için bu tür genelgelere sığınılmak istendiğini ifade ederek, “Nelerden, ne için korkulmaktadır? Bunları da bilemiyoruz” dedi.

bakan-soylu-ve-emniyet-genel-muduru-aktas-hakkinda-suc-duyurusu-878795-1.
Fotoğraf: İsmail Sami Çakmak

"POLİS GÖRÜNTÜ ALMAYI NASIL ENGELLER?"

Çakmak şikayet dilekçesinde genelgenin uygulanması halinde kolluğun görüntü almayı “cebir, şiddet ve hukuka aykırı yollarla” engelleyebileceğini belirterek, bunları şöyle sıraladı:

>> "Ya kayıt yapanın elindeki telefonu gasp etmek suretiyle,

>> Ya açıklama yapanın ağzını elle kapatmak ile,

>> Ya telefon kaydı yapanın şahsi hürriyetini engellemek, onu derdest etmek suretiyle,

>> Ya telefonu işlemez hale getirmek suretiyle,

>> Ya cebir, şiddet, korkutma, tehdit kullanmak suretiyle,

>> Ya da bir şekilde hak ve özgürlüklerin kullanılmasını engellemek suretiyle genelgedeki bu emir yerine getirilebilecektir."

Çakmak, genelgenin "Anayasa’nın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı, özel hayatın gizliliği, düşünce ve kanaat hürriyetine ilişkin" maddelerine de aykırı olduğunu bildirdi. Çakmak, Bakan Soylu’nun ise basına yaptığı açıklamada genelgenin Anayasa’ya uygun olduğu yönünde beyanlarının olduğunu aktararak, suça iştirak ettiğini belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol