birgün

13° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 13.09.2019 22:44

Bakan Turan'dan son rakam: 3. Havalimanı’nın maliyeti 10 milyar avro

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, İstanbul Havalimanı projesi maliyetinin yaklaşık 10 milyar avro olduğunu, projenin 2028'de “bitmesinin beklendiğini” açıkladı.

Bakan Turan'dan son rakam: 3. Havalimanı’nın maliyeti 10 milyar avro

İSMAİL ARI

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek’in soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, 3. Havalimanı’nın maliyetinin 10 milyar 247 milyon avro olduğunu açıkladı. Dünyanın en pahalı havalimanları sıralamasında, yapımı süren İstanbul Havalimanı toplam maliyet açısından ilk sıralarda yer alıyor.

CHP’li Zeybek’in “İstanbul Havalimanı inşaatının uzatma süreleriyle birlikte bitiş tarihi ne zaman?” ve “İstanbul Havalimanı’nın maliyeti ne kadar olacak?” sorularına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan yanıt verdi. Bakan Turan, soru önergesine verdiği yanıtta, projenin birinci etap çalışmalarının devam ettiğini belirterek, kalan üç etabın 2028 yılında tamamlanacağını ifade etti.

SÜRE UZATIMI SÖZ KONUSU DEĞİL

Bakan Turan’ın soru önergesine verdiği yanıt şöyle:

“İstanbul Havalimanı Projesi’nde herhangi bir süre uzatımı söz konusu olmamakla birlikte, toplam dört etapta tamamlanacak havalimanının birinci etap ikinci faz çalışmaları devam etmektedir. Görevli şirket ile akdedilen uygulama sözleşmesine göre havalimanının son etap çalışmaları 110 milyon yolcu sayısına ulaşmasından itibaren hayata geçirilecektir. İstanbul Havalimanı’nın tüm etaplarının artan yolcu sayısına bağlı olarak 2028 yılında tamamlanmasını öngörülmekte olup, projenin toplam bedeli 10 milyar 247 milyon avrodur.”

YARISINDAN FAZLASI BİRİNCİ ETABA

Havalimanı projesini yapan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Limak Holding’in daha önce yaptığı açıklamaya göre, birinci etap çalışmaları için yaklaşık 6 milyar avro harcandı. Limak Grubu yaptığı açıklamada, paranın büyük bir kısmının zemin düzeltme çalışmaları için harcandığını duyurmuştu. Geçtiğimiz yıllarda söz konusu zemin düzeltme çalışmaları için bölgede yer alan göllerin doldurularak çevre felaketine yol açılması, tepkilere neden olmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol