birgün

14° AÇIK

Bakan Varank'tan Şahan Gökbakar'a tepki: 'Orman yangınlarıyla mücadele uzmanı'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangın söndürme araçlarına ilişkin açıklamasına 'Maalesef yeterli değil. Orman yangını ihale sürecini mi bekleyecek' diyen Şahan Gökbakar'a tepki gösterdi. Varank, verdiği yanıtta Gökbakar'dan 'Orman yangınlarıyla mücadele uzmanı' diye bahsetti.

GÜNCEL 14.01.2022 12:23
Bakan Varank'tan Şahan Gökbakar'a tepki: 'Orman yangınlarıyla mücadele uzmanı'
Abone Ol google-news

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangın söndürme araçlarına ilişkin açıklamasına karşılık "Maalesef yeterli değil" diyen oyuncu Şahan Gökbakar'a yanıt verdi.

Varank, Gökbakar’ın 4 Ocak tarihli Twitter paylaşımına sosyal medya hesabından verdiği yanıtta, "Gökbakar'ın geçen yaz Muğla'daki orman yangınlarıyla ilgili olarak sık sık canlı yayın yapıp hükûmeti yeterli yangın söndürme uçağı temin etmemekle eleştirmesine göndermelerde bulundu.

"Orman yangınlarıyla mücadele uzmanı Sn. Şahan Gökbakar keşke uzay ve havacılık endüstrisi alanında da biraz uzmanlaşsaymış" diyen Varank, "Orman yangını, resmi üretim programı açıklanmamış, ne zaman teslim edileceği belli olmayan, daha bir tane bile seri üretimi yapılmamış uçağı mı bekleyecek?" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangın söndürme araçlarına ilişkin açıklamasında "2022 yılında orman yangınlarıyla mücadele edebilmek amacıyla; 5 adet amfibik uçak, 5 adet büyük tanker uçak, 10 adet küçük tanker uçak ve 55 helikopterden oluşacak hava gücü için ihale süreci Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından başlatılmıştır. 5 adet amfibik uçak satın alınması için Savunma Sanayi Başkanlığı ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Amfibik yangın söndürme uçaklarının sipariş üzerine üretilen özel uçaklar olması sebebiyle, uçaklar tedarik edilene kadar kiralama usulü ile alınmaya devam edilecektir" denilmişti.

Bakanlığın açıklamasına ilişkin kişisel sosyal medya hesabından paylaşım yapan Gökbakar ise, "Cevap gelmiş. Malesef yeterli değil. Orman yangını ihale sürecini mi bekliycek? 6ay gecmis hala ihale yapacaz vs! Ayrica bu ihale yapilacak bir iş değil çünkü zaten ücak tipi ve üreticisi belli. VikingAir 515 modeli. 30-35m$ bedeli. 6130lt atıyor. 12 saniyede denizden su aliyor." ifadelerini kullanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol