birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 29.10.2020 18:59

Bakan yardımcısının küfürlü paylaşımı Fransa'da askıya alındı

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı hedef alan karikatürün ardından Fransız Dergi Charlie Hebdo'ya Twitter'dan küfür eden Kültür Bakanı Yardımcısı Serdar Çam'ın paylaşımı Fransa'da askıya alındı.

Bakan yardımcısının küfürlü paylaşımı Fransa'da askıya alındı

Kültür Bakanı Yardımcısı Serdar Çam, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı hedef alan karikatürün ardından Fransız dergi Charlie Hebdo'ya Twitter üzerinden küfür etti. Çam, Charlie Hebdo dergisini etiketleyerek ‘P.çsiniz o. çocuğusunuz’ yazan bir paylaşımda bulundu.

Hükümete bağlı Irkçılık, Anti-Semitizm ve LGBT Karşıtı Nefretle Mücadele Bakanlıklararası Heyeti (DILCRAH), Çam hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Birim başkanı, "Türk devletinin yüksek makam sahibinin mide bulandıran mesajı, kullanım şartlarınıza uyuyor mu" diye tweet attı.

Çam’ın 27 Ekim günü yaptığı paylaşıma karşı Fransız hükümeti harekete geçti. DILCRAH, Serdar Çam’ın tweet'ine karşı yasal işlem başlattığını belirtti.

Sputnik’in haberine göre, sosyal medyadaki nefret söylemi içerikleri ile mücadele eden DILCRAH’a başkanlık eden hükümet yetkilisi Frederic Potier, hem savcılığa hem de Twitter’a şikayette bulundu. Potier, "Türk devletinin bu yüksek makam sahibinin mide bulandıran mesajı, kullanım şartlarınıza uyuyor mu? @DILCRAH kendi adına adalete başvuracak. Bu gözdağı teşebbüslerine boyun eğmeyeceğiz. #ToujoursCharlie (Daima Charlie)" ifadesini kullandı.

Ayrıca Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre Potier açıklamasına şunları da ekledi:

"Bu durum, sosyal ağların sorumluluğu hakkında soru işaretleri uyandırıyor. Bu hakaretler, kendi kullanım kuralları tacizi ve açıkça yasadışı davranışları yasaklayan Twitter'da yayımlanıyor. Twitter'ı nazikçe ve kuvvetle kendi kurallarına uymaya çağırıyorum."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol