birgün

4° HAFİF YAĞMUR

Bakana göre ‘Çocuk istismarcıyla evlensin’ önergesi tecavüzcüyü içermiyor

GÜNCEL 18.11.2016 10:30
Bakana göre ‘Çocuk istismarcıyla evlensin’ önergesi tecavüzcüyü içermiyor
Abone Ol google-news

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ TBMM Genel Kurulu'nda 48 maddesi kabul edilen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Önergede şu ifadelere yer verilmişti: “(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir.”

"Tecavüzcüler bu düzenlemeden yararlanamaz"

Adalet Bakanı Bozdağ, sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Tecavüzcüye, evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz." iddiasında bulundu.

‘Düzenleme mağduriyeti gidermeye yönelik’

Bozdağ, düzenlemenin mağduriyeti giderme amacı taşıdığını savundu: “Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Düzenleme; sadece dışardaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol