birgün

18° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 25.09.2020 09:53

Bakanın oteli var dedi, Bakanlık bulamadı

Kültür ve Turizm Bakanı’nın sahibi olduğu otelin yönetimi sahile serdiği beyaz kumun Salda Gölü’nden alınmadığı, mermer tozu olduğunu açıklamasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetimlerinde beyaz kumu sahilde bulamadı. CHP’li Özer, “Bakanın oteli olduğu için göstermelik denetim mi yapıldı?” diye sordu.

Bakanın oteli var dedi, Bakanlık bulamadı

Gökay BAŞCAN

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Antalya’daki otelin plajına döktüğü mermer tozunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetimlerinde ‘bulamadı.’

Bakan Ersoy’un Antalya’da bulunan Maxx Royal Kemer Resort Oteli’nin sahiline dökülen ‘beyaz kumların’ Salda Gölü’nde getirildiği iddiası üzerine başlayan tartışma sonucunda otel yönetimi, sahile dökülen beyaz kumun mermer tozu olduğunu belirtmiş. Bir gazetecinin ‘Bu kumlar Salda Gölü’nden mi getiriliyor’ sorusuyla çektiği görüntüler sonrası otel işletmesi kumun satın alındığı belgeleri kamuoyuyla paylaşmıştı.

İnsan sağlığı açısından zararlı olan mermer tozunun sahile dökülmesine ilişkin CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Bakanlığın önergeye verdiği cevapta otelin belgeleri paylaşmasına rağmen “Bahsi geçen beyaz kum özelliği taşıyan maddenin, denetim esnasında sahilde seri olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

GÖSTERMELİK DENETİM

Denetlemeye ilişkin yeterli açıklama yapılmadığını belirten CHP’li Özer, “Ya otelin sahibi Kültür Bakanı oldukları için göstermelik bir denetleme yaptılar ya da özellikle aydınlatıcı bir açıklama yapmıyorlar” dedi. Özer, “Denetim yapılırken otelin kendi beyanı olan faturalar incelendi mi? O faturada yazan bin 300 kilogramlık kalsit maddesi nerede, diye sorulup araştırıldı mı? Araştırıldıysa kalsit yani mermer tozunun ne için kullanıldığı soruldu mu? Denizin altındaki plaj kumu incelendi mi? Yoksa yanıtta söylendiği üzere, sahile bakıp, burada beyaz kum serili değil ki, mi denildi?” ifadelerini kullandı.

SAĞLIĞA ZARARLI

Mermer tozunun zararlarını hatırlatan Özer sözlerini şöyle sürdürdü: "Mermer tozu kansorejen madde içeriyor ayrıca solunum sistemi ve cilt hastalıklarına neden oluyor. İnsana olduğu kadar çevre sağlığına da zararlı. Denizin kirlenmesine ve kıyı erozyonuna bile neden olabileceği biliniyor” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız