birgün

22° AÇIK

KADIN 08.07.2020 10:04

Bakanlığa 'İstanbul Sözleşmesi' pankartı asan kadınlara gözaltı

İstanbul'daki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nü binasına, "Artık yeter! Kadınlar yaşam güvencesi istiyor" yazılı pankart asan kadınlar gözaltına alındı

Bakanlığa 'İstanbul Sözleşmesi' pankartı asan kadınlara gözaltı

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin "Nasıl usulünü yerine getirerek bu sözleşme imzalanmışsa, aynı şekilde usulü yerine getirilerek bu sözleşmeden çıkılır" sözlerine tepkiler sürüyor.

Kırkyama Kadın Dayanışması ve FeminAmfi üyesi kadınlar, İstanbul'daki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nü binasına pankart astı. Binaya "Artık yeter! Kadınlar yaşam güvencesi istiyor" pankartı asan kadınlar, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganı attı.

Bina penceresinden konuşma yapan bir kadın "Kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. İstanbul Sözleşmesi yürürlükten kalkmayacak.Kadınlar, erkek şiddeti ile yaşamaya mahkûm ediliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı neyi bekliyor? Sosyal medyada ismimizin gündeme düşmesini mi bekliyor?" dedi.

Eylemi gerçekleştiren 7 kadın polis tarafından gözaltına alındı. Kadınların Sirkeci Polis Karakolu’na götürdüğünü açıkladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız