birgün

6° AÇIK

Bakanlığın verileri belediyenin verileriyle çelişti: Ölümler 2,1 kat daha fazla

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı verilerinin CHP'li 21 büyükşehir ve il belediyesi verileriyle çeliştiğini söyledi. "Nisan 2022’den beri de 6 aydır 21 belediyemizin açıkladığı ölüm sayıları, Sağlık Bakanlığı’nın 81 il için açıkladığı sayıdan fazladır" diyen İlgezdi, "Neredeyse pandemi bitti ama Sağlık Bakanlığı'nın ölüm verilerindeki çekişti 2 yıldır bitmedi" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK 17.10.2022 09:50
Bakanlığın verileri belediyenin verileriyle çelişti: Ölümler 2,1 kat daha fazla
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, hazırladığı ve bugün yayınladığı ‘21 İlde Bulaşıcı Hastalık Ölümleri Raporu’nda, CHP’li 21 büyükşehir ve il belediyeleri ile Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı ölüm verilerini karşılaştırdı.

Verilerin birbiriyle çeliştiğini açıklayan İlgezdi, “Türkiye’de Covid-19 ölümlerinin, Sağlık Bakanlığı’nın bildiriminden yaklaşık 2,1 kat daha fazla olarak 212 bin 280 kişi olabileceği tahmin edilmektedir. Nisan 2022’den beri de 6 aydır 21 belediyemizin açıkladığı ölüm sayıları, Sağlık Bakanlığı’nın 81 il için açıkladığı sayıdan fazladır. Neredeyse pandemi bitti, ama Sağlık Bakanlığı’nın ölüm verilerindeki çelişki 2 yıldır bitmedi” dedi.

Türkiye'nin koronavirüs ölüm sayısı açısından dünyadaki 8'inci ülke konumunda olduğunu vurgulayan İlgezdi şunları kaydetti:

Ülkemizin nüfusunun yüzde 46,9’unu, 39 milyon 720 bin 917 kişiyi temsil eden 21 ilde, belediyelerimizin kayıtlarına göre 1 Mart 2020-30 Eylül 2022 tarihleri arasında bulaşıcı hastalık sebebiyle vefat eden yurttaşlarımızın toplam sayısı 99 bin 574 kişidir. Sağlık Bakanlığı tarafından 2 Ekim 2022 tarihi itibarıyla ölüm nedeni Covid-19 olarak bildirilenlerin sayısı ise yurt çapında toplam olarak 101 bin 203 kişidir. Bu demek oluyor ki 2020 yılında her ay Sağlık Bakanlığı tarafından yurt çapında açıklanan Covid-19 ölüm sayısı, CHP Genel Merkezi tarafından 21 ilden toplanan bulaşıcı hastalık ölüm sayılarından daha düşüktür. Türkiye’de Covid-19 ölümlerinin, Sağlık Bakanlığı’nın bildiriminden yaklaşık 2,1 kat daha fazla olarak 212 bin 280 kişi olabileceği tahmin edilmektedir. Belediyelerde de ölüm raporlarına bulaşıcı hastalık yazılmayan ölümlerin varlığı, ülkemizdeki Covid-19 ölüm sayısının daha fazla olma olasılığının araştırılmasını gerektirmektedir.

'PANDEMİNİN YÜKÜ, BAKANLIĞIN VERİLERİNDEN ÇOK DAHA AĞIR'

Türkiye, 30 Eylül 2022 tarihi itibarıyla dünyada doğrulanmış Covid-19 olgu sayısında 11., doğrulanmış ölüm sayısında ise 20. sıradadır. Doğrulanmış olgu sayılarının da eksik açıklandığı tartışmaları bir yana, Covid-19 nedeniyle bu raporda ülkemiz için tahmin edilen ölüm sayılarına göre Türkiye, Covid-19 ölüm sayısı açısından dünyadaki 8. ülke konumundadır. Dünyada nüfusuna göre 17. sırada olan ülkemizin Covid-19 pandemisinde olgu ve ölüm sayılarında üst sıralarda yer alması, pandemiye karşı güçlü bir yanıtın verilemediğinin en açık göstergeleri arasında yer almaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü, mayıs ayında yayınladığı fazladan ölümler çalışmasıyla 2021 yılı sonu itibarıyla Türkiye'de Covid-19 ölümlerinin Sağlık Bakanlığı'nın duyurduğundan 3,2 kat daha fazla, 264 bin 41 kişi olarak tahmin edildiğini açıklamıştır. Covid-19 pandemisi ülkemizde iyi yönetilememektedir ve açıkça görüldüğü gibi Covid-19 pandemisinin ülkemizdeki yükü, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerden çok daha ağırdır"

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun