birgün

12° AÇIK

Bakanlık açıkladı: Manisa'da çevre kirliliğine yol açan firmanın faaliyetleri durduruldu

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde çevre kirliliğine neden olan firmaya 3 milyon 288 bin lira para cezası verildi ve faaliyetleri durduruldu.

ÇEVRE 29.06.2022 11:28
Bakanlık açıkladı: Manisa'da çevre kirliliğine yol açan firmanın faaliyetleri durduruldu Fotoğraf: Pixabay
Abone Ol google-news

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Manisa'nın Yunusemre ilçesinde çevre kirliliğine neden olan firmaya 3 milyon 288 bin lira idari para cezası uygulandığını ve faaliyetlerinin durdurulduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Manisa'nın Yunusemre ilçesi Keçiliköy OSB Mahallesi'nde 25 Haziran'da zehirli gaz ile su kirliliği şikayeti ve çevre kirliliği dolayısıyla Bakanlık denetim personeli tarafından sahada incelemeler yapıldı.

Söz konusu alanda kirlilik tespit edilmesi üzerine Bakanlık, 3 milyon 288 bin lira idari para cezası uyguladığı firmanın lisansını iptal ederek faaliyetlerine son verdi.

Kirliliğin kaynağını tespit etmek için eşleştirme analizi yapılmak üzere 6 bölgeden toplanan numuneler Çevre Referans Laboratuvarı'na gönderildi. Çevre Denetim Ekipleri, detaylı incelemeler sonucunda yağmur suyu deşarjının kanalizasyon hattına karışmış olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Diğer kirletici kaynakları belirlemek üzere Bakanlık denetim personeli, 26-27 Haziran'da bölgede denetimler gerçekleştirdi.

Bakanlık, bölgede temizleme çalışmaları başlattı.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol