birgün

22° AÇIK

Bakanlık açıkladı: Yeni koronavirüs kısıtlamalarının detayları neler?

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine bir genelge göndererek, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda uygulanacak olan koronavirüs kısıtlamalarının detaylarını açıkladı.

GÜNCEL 18.11.2020 01:43
Bakanlık açıkladı: Yeni koronavirüs kısıtlamalarının detayları neler?
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda yeni koronavirüs (Covid-19) tedbirleri uygulanması için valiliklere genelge gönderdi. Genelge, sokağa çıkma kısıtlaması ve işletmelerin çalışma saatlerine ilişkin düzenlemeleri içeriyor.

AA'nın aktardığına göre, genelgeye göre, koronavirüsle mücadeleye yönelik yeni tedbirler 20 Kasım Cuma saat 20.00'den geçerli olacak şekilde uygulanacak

Uygulanacak kısıtlamalara ilişkin detaylar şöyle:

►Genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri yurttaşlar 10.00 ila 13.00 saatleri, 20 yaş altı yurttaşlar, 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

►Restoran, lokanta ve online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefon ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilecek.

►Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri 20 Kasım Cuma saat 20.00'den geçerli olacak şekilde saat 10.00 ila 20.00 arasında hizmet sunabilecek.

►Yeni bir karara kadar hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlanacak, üretim, imalat ve tedarik zincirleri bundan muaf olacak.

►ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ile sınav görevlileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

►Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı sürelerde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirler arası seyahate çıkmamaları esas olacak. İstisnai durumlarda izin alanlar özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun