birgün

29° AÇIK

GÜNCEL 28.06.2021 09:40

Bakanlık bürokratına tacizden 7,5 buçuk yıl ceza

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ankara İl Müdürü Bestami Erkoç, tacizle yargılandığı davada 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bakanlık bürokratına tacizden 7,5 buçuk yıl ceza

Deniz Güngör


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda 2019 yılında Ankara İl Müdürü Bestami Erkoç’un çalışan bir kadını taciz ettiği gerekçesiyle açılan dava sonuçlandı.

16 Haziran 2021 tarihinde Ankara 34. Asliye Mahkemesi’nde görülen davada Erkoç, kadına yönelik kasıtlı cinsel saldırı suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Erkoç’un cezasına kamu görevinin ve hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanması nedeniyle 2 yıl 6 ay eklendi. Sanık Bestami Erkoç’un cezasına herhangi bir indirim uygulanmayacağına karar verilirken, cezası 7 yıl 6 ay olarak belirlendi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES), 30 Ocak 2019’da düzenlediği basın toplantı tacizin yaşandığı kurumun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmasının ayrıca bir önem taşıdığını söyledi. SES Ankara eski Eş Şube Genel Başkanı Rona Temelli yapılan açıklamada: “Bu bakanlık tüm çalışan kadınların çalışma ortamlarında şiddetten, tacizden korunmalarından sorumludur. Sadece kamu kurumları değil tüm iş yerleri üzerinde de şiddet ve taciz karşısında önlemler almalarını sağlamak ve denetlemekle yükümlüdür” ifadelerini kullandı.

Temelli, Bestami Erkoç’un tekrar yöneticilik görevine gelmesinin engellenmesi gerektiğini belirterek: “Bu kişinin tekrar yönetici konumuna gelmesi engellenmelidir. Tacize uğradığını beyan eden kadın çalışanın korunması sağlanmalıdır. Taciz beyanı nedeniyle iş yerinde herhangi bir baskı yaşaması engellenmelidir. Taciz beyanı bulunan diğer kadınların beyanlarına ilişkin de gerekli işlemler bir an önce yapılmalıdır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol