birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 16.09.2020 06:59

Bakanlık etkinliklerini virüs teğet geçiyor

Bakanlık etkinliklerini virüs teğet geçiyor

Mustafa M. Bildircin

Salgın ile mücadele sürecinde ekonomik kaygıları öne alan hamleleri ile tepki çeken hükümet, tartışma yaratacak bir yeni etkinliğe daha imza attı. Turizm tesislerinin açılması, camilerde toplu ibadete izin verilmesi gibi çok sayıda tartışmalı kararın ardından şimdi de Ankara’da geniş katılımlı bir fuar hazırlığı başladı.

Ticaret Bakanlığı, Ankara’da Türkiye Kooperatifler Fuarı düzenleyecek. 24-27 Eylül tarihleri arasında ATO Congresium’da düzenlenecek fuara 194 kooperatifin katılacağı bildirildi.

Çok sayıda kooperatif, “Salgında fuar mı olur?” diyerek daveti geri çevirirken Ticaret Bakanlığı fuarın, “Covid-19’a yönelik sıkı tedbirlerle” ziyarete açılacağını duyurdu.

Fuara ilişkin ATO’dan stantlar kiralanırken ATO Congresium’da fuar hazırlıkları da başladı. Türkiye genelindeki 194 kooperatiften en az iki temsilcilinin katılacağı fuar için özel internet sitesi yaptıran bakanlık, hazırlattığı özel davetiyeleri de tüm bakanlıklara ulaştırdı. Ticaret Bakanlığı, fuar için belediyeden reklam panoları kiralarken fuar alanı kirası ve konaklama giderleri de karşılandı. Bazı kooperatifler salgın endişesi ile fuara katılmayı reddederken büyük kooperatiflere “Fuara katılın! baskısı yapıldığı öne sürüldü.

SALONA TAZE HAVA VERİLECEK

Türkiye’de günlük Covid-19 pozitif hasta sayısında ilk sırada yer alan Ankara’da düzenlenecek etkinlikte salgına ilişkin alınacak önlemler de paylaşıldı. Fuara özel hazırlanan internet sitesinden duyurulan Covid-19 tedbirlerinden bazıları şöyle:

♦ Giriş kapısında ateş ölçümü yapılması için el tipi ateş ölçer bulundurulacak, alan girişine termal kamera yerleştirilecek, giriş ve çıkış alanlarına sosyal mesafe işaretlemeleri konulacak.

♦ Fuar alanı içerisinde yürüyen merdivenlerde sosyal mesafenin gözetilmesini hatırlatıcı işaretlemeler yapılacak.

♦ Binadaki tüm salonlara yüzde 100 taze hava verilecek.

♦ Yarım maxima yerine full maxima standlar tercih edilerek stand boyları yükseltilecek ve standların birbirine temasının önüne geçilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol