birgün

9° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 25.02.2021 07:17

Bakanlık sahte diplomayla atananların sayısını vermiyor

Bakanlık sahte diplomayla atananların sayısını vermiyor

HABER MERKEZİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sahte diplomalı kaç öğretmen ve kurum personelinin çalıştığını açıklamadı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 22 Aralık 2020’de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, Bakanlık’ta sahte diplomayla görev yaptığı tespit edilen öğretmen ve personel sayısını sordu. Ayrıca Tanrıkulu, bu kişilerin işe alınmadan önce işe alım prosedürünü de Selçuk’a soru olarak yöneltti.

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından Tanrıkulu’nun sorusuna 22 Şubat’ta yanıt geldi. Başkanlık yanıtında, kaç kişinin sahte diploma veya geçici mezuniyet belgesiyle ataması yapıldığına ilişkin bir bilgi yer almadı. Söz konusu kişilerin atamalarının iptal edildiği söylenen yanıtta, şu ifadeler kullanıldı:

“Bakanlığımız personellerinin, diploma veya geçici mezuniyet belgeleriyle ilgili yürütülen inceleme soruşturma çalışmaları sonucunda sahte olduğu tespit edilen diploma veya geçici mezuniyet belgesine dayalı olarak yapılan atama işlemleri iptal edilmiş olup ilgili personellere yönelik adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuştur. Başvuru yapan öğretmen adaylarının, başvuru esnasında mezuniyet ve diploma bilgileri YÖKSİS’ten gelen mezuniyet ve diploma bilgileri ile karşılaştırılarak bilgilerin doğruluğu sağlanmaktadır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol